Rzeźby i ilustracje Wilkonia w Szczecinie

Magiczne pantery, krokodyle i trąbonosy, ilustracje do książek, grafiki można oglądać na otwartej w szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich przekrojowej wystawie prac Józefa Wilkonia.
Wilkon to jedan z najsłynniejszych w kraju grafik, rzeźbiarz i twórca ilustracji. Na dorobek artysty, który w tym roku obchodzi 80. urodziny składa się ponad 260 książek dla dzieci i dorosłych wydawanych w kraju i za granicą, projekty scenografii, rzeźby.

- Artysta obrazuje najchętniej świat przyrody, tworzy fantastyczne podobizny zwierząt. Nawiązuje też do symboliki i atmosfery średniowiecza, zamieszcza liczne cytaty z historii, m.in. mitologii biblijnej - powiedziała kuratorka wystawy Katarzyna Syrenicz.

Na szczecińskiej ekspozycji znalazły się m.in. "Lament gotycki" - wzorowany na gotyckim ołtarz wypełniony stadem lamentujących gęsi; drewniane, barwnie malowane rzeźbione pantery, krokodyle i hipopotamy, zwierzęta morskie, grające na nosach tapiry czyli trąbonosy. Są też ilustracje książek np. "Baśni o rumaku zaklętym", najnowszy cykl poświęcony Chopinowi, ilustracje "Księgi dżungli".

- Twórczość Wilkonia łączy ekspresję i klarowność wypowiedzi - powiedziała kuratorka. Wyjaśniała, że jego zwierzęta z pozoru wydają się dosyć wrogie i groźne, a z drugiej strony pokazane z dystansem i humorem jako oswojone, przyjazne zwierzaki.
- Widać wielką sympatię artysty do zwierząt i wielką wyobraźnię. Mimo, że zwierzaki są naturalistyczne, odwzorowane ze znajomością gatunków - są też baśniowe, magiczne - powiedziała Syrenicz.

Prace Wilkonia można oglądać w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich do 20 lutego. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

dobrze, ze powstaja takie inicjatywy. ktos kto cieszy sie wielkim autorytetem kiedys mowil, ze kultura bedzie zawsze, niezaleznie od wszystkiego najwazniejsza i zawsze na 1 miejscu. widac tak chyba jest ...

próżny człek, 2010-12-09 17:50:49 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE