PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzeźby i ilustracje Wilkonia w Szczecinie

  • PAP    9 grudnia 2010 - 17:42

Magiczne pantery, krokodyle i trąbonosy, ilustracje do książek, grafiki można oglądać na otwartej w szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich przekrojowej wystawie prac Józefa Wilkonia.
Wilkon to jedan z najsłynniejszych w kraju grafik, rzeźbiarz i twórca ilustracji. Na dorobek artysty, który w tym roku obchodzi 80. urodziny składa się ponad 260 książek dla dzieci i dorosłych wydawanych w kraju i za granicą, projekty scenografii, rzeźby.

- Artysta obrazuje najchętniej świat przyrody, tworzy fantastyczne podobizny zwierząt. Nawiązuje też do symboliki i atmosfery średniowiecza, zamieszcza liczne cytaty z historii, m.in. mitologii biblijnej - powiedziała kuratorka wystawy Katarzyna Syrenicz.

Na szczecińskiej ekspozycji znalazły się m.in. "Lament gotycki" - wzorowany na gotyckim ołtarz wypełniony stadem lamentujących gęsi; drewniane, barwnie malowane rzeźbione pantery, krokodyle i hipopotamy, zwierzęta morskie, grające na nosach tapiry czyli trąbonosy. Są też ilustracje książek np. "Baśni o rumaku zaklętym", najnowszy cykl poświęcony Chopinowi, ilustracje "Księgi dżungli".

- Twórczość Wilkonia łączy ekspresję i klarowność wypowiedzi - powiedziała kuratorka. Wyjaśniała, że jego zwierzęta z pozoru wydają się dosyć wrogie i groźne, a z drugiej strony pokazane z dystansem i humorem jako oswojone, przyjazne zwierzaki.
- Widać wielką sympatię artysty do zwierząt i wielką wyobraźnię. Mimo, że zwierzaki są naturalistyczne, odwzorowane ze znajomością gatunków - są też baśniowe, magiczne - powiedziała Syrenicz.

Prace Wilkonia można oglądać w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich do 20 lutego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • próżny człek, 2010-12-09 17:50:49

    dobrze, ze powstaja takie inicjatywy. ktos kto cieszy sie wielkim autorytetem kiedys mowil, ze kultura bedzie zawsze, niezaleznie od wszystkiego najwazniejsza i zawsze na 1 miejscu. widac tak chyba jest ...