PARTNER PORTALU
  • BGK

Sala dla dzieci wzorowana na szwedzkich rozwiązaniach

  • PAP    20 października 2011 - 13:42

Sala dla dzieci w powstającym w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich ma być wzorowana na tego typu miejscach w szwedzkich muzeach i centrach kultury.
Do Sztokholmu z wizytą studyjną przyjechała dyrektor MHŻP, Agnieszka Rudzińska.

”Chcemy korzystać z najlepszych wzorców, a Szwedzi znani są z tego, że mają najlepsze rozwiązania dla dzieci” – powiedziała dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich, Agnieszka Rudzińska.

Zapowiedziała, że sala dla dzieci w muzeum powstanie w miejscu, gdzie początkowo planowano pomieszczenie dla VIP-ów. „Chcemy, aby było to miejsce, gdzie nie tylko zostawia się dzieci na przechowanie, ale aby pełniło ono funkcje edukacyjne” – poinformowała Rudzińska.

Dyrektor MHŻP w Sztokholmie odwiedzi m.in. centrum kultury Kulturhuset oraz muzeum Junibacken, poświęcone postaciom z książek Astrid Lindgren.

W Sztokholmie Agnieszka Rudzińska spotkała się z członkami działającego w Szwecji Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Historii Żydów Polskich. Stowarzyszenie chce wesprzeć finansowo powstanie pomieszczenia dla dzieci i zaproponowało, aby jego patronem był Janusz Korczak. „Chcielibyśmy, aby było to miejsce, gdzie dzieci będą uczyć się tolerancji wobec niepełnosprawnych kolegów lub tych, którzy mają tylko jednego rodzica” – powiedziała Marta Prochwicz z Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Historii Żydów Polskich.

Dyrektor MHŻP poinformowała, że w budżecie wciąż brakuje ok. 42 mln złotych na organizację wystawy głównej, która pokaże dzieje narodu żydowskiego oraz jego kulturę tworzoną na ziemiach polskich przez blisko tysiąc lat. Fundusze na ekspozycję zbiera stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Muzeum Historii Żydów Polskich ma być nowoczesnym, multimedialnym centrum edukacji i kultury, powstaje naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta. Zgodnie z projektem architektonicznym będzie miał ponad 12 tys. mkw., z czego blisko 5 tys. mkw zajmie wystawa główna i czasowe.

Budynek ma być gotowy w 2012 roku, a wystawa otwarta w kwietniu 2013 roku. MHŻP jest instytucją kultury utworzoną na podstawie umowy zawartej w 2005 r. przez ministra kultury, prezydenta m.st. Warszawy i stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.