PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd chce przyciągnąć zagranicznych turystów sztuką

  • PAP    23 czerwca 2014 - 08:26
Samorząd chce przyciągnąć zagranicznych turystów sztuką

Wystawą „Świętokrzyski diament”, prezentującą najbogatsze zbiory krzemienia pasiastego - zorganizowaną w Pradze, region chce przyciągnąć do siebie czeskich turystów. Ekspozycja będzie czynna od wtorku w Instytucie Polskim w stolicy Czech.
Województwo wspólnie z Muzeum Narodowym w Kielcach oraz Muzeum Archeologicznym w Krzemionkach k. Ostrowca Św. zaprezentuje w czeskiej Pradze jedną z najbogatszych kolekcji krzemienia pasiastego – kamienia wydobywanego niemal wyłącznie w Świętokrzyskiem, który od kilku lat robi furorę w przemyśle jubilerskim.

Długo zastanawialiśmy się, co pokazać naszym sąsiadom. Po konsultacjach dostosowaliśmy się do potencjalnego zainteresowania strony czeskiej i zdecydowaliśmy się na promocję naszego szlaku archeo-geologicznego” – powiedział prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego Jacek Kowalczyk. Jego zdaniem takie atrakcje jak prehistoryczna kopalnia krzemienia w Krzemionkach są w wstanie przyciągnąć czeskich turystów podróżujących do Krakowa lub jadących do Warszawy.

Wernisaż wystawy, który odbędzie się we wtorek 24 czerwca, otworzy serię działań kulturalnych i promocyjnych. Sama wystawa w Instytucie Polskim będzie czynna do 5 września.

W ramach wystawy planowane są m.in. spotkania ze środowiskami opiniotwórczymi oraz dziennikarzami. Już tydzień przed otwarciem ekspozycji w czeskich mediach pojawiły się informacje o wydarzeniu oraz samym województwie.

Przy okazji wernisażu zwiedzający będą mogli spróbować świętokrzyskich kulinariów oraz sandomierskiego wina. Zaprezentuje się także Kielecki Teatr Tańca.

Ważnym elementem promocyjnej ofensywy będzie wystawa wielkoformatowych zdjęć największych atrakcji regionu, która zostanie zaprezentowana na ogrodzeniu Ambasady RP w Pradze. „Znajduje się ona na Starym Mieście w bardzo reprezentacyjnym miejscu, przez które przewijają się dziennie dziesiątki tysięcy turystów z całego świata” – powiedział Kowalczyk.

Zdaniem prezesa Regionalnej Organizacji Turystycznej, w działaniach promocyjnych warto skupić się na bliskich geograficznie obszarach, w których region jest mniej rozpoznawalny. Do takich właśnie terenów zalicza Czechy. Nie wyklucza kolejnych, podobnych działań w przyszłości.

Jak powiedział Kowalczyk, trudno dokładnie oszacować, ilu turystów z Czech odwiedza Świętokrzyskie. W statystykach obywatele tego państwa figurują w kategorii „inne kraje”. „Szacujemy, że jest to rząd kilku tysięcy osób rocznie przyjeżdżających w celach turystycznych i biznesowych, np. na targi organizowane w Kielcach” – ocenił.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • sienna, 2014-06-23 14:30:12

    no sorry, ale to jest śmieszne... Akurat Praga to chyba najgorsza z możliwych destynacji dla takich działań. Czesi Polaków nie lubią, i najpierw trzeba to spróbować zmienic, a dopiero potem próbowac ich do nas czymś przyciągnąć (ale chyba jednak nie krzemieniem...)Jedynym rezultatem tych działań będ...ą bezsensownie wydane pieniądze (no i wycieczka dla urzędników ;(  rozwiń