Samorząd pomoże odnowić maszty i reje "Daru Pomorza"

"Dar Pomorza" - statek-muzeum na stałe cumujący przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, zostanie odnowiony.

Biuro prasowe gdyńskiego magistratu poinformowało w środę (11 marca), że przekaże na remont "Daru Pomorza", jako jednej z ważniejszych atrakcji miasta, 72 tys. zł.

Kpt. ż.w. Jan Sokołowski - kierownik statku-muzeum, będącego oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, powiedział PAP, że środki przekazane przez samorząd wystarczą na odnowienie i odmalowanie masztów oraz rei statku i jego olinowania. "Po zakończeniu remontu, chcemy też zamontować reflektory, które nocą będą oświetlały maszty" - dodał Sokołowski.

Remont powinien zacząć się na wiosnę, być może już w maju. "Prace będziemy prowadzić tak, by nie zakłócać zwiedzania jednostki, bo goście na statku są dla nas najważniejsi" - zaznaczył Sokołowski.

Biuro prasowe gdyńskiego magistratu przypomniało, że od 19 lat przekazuje dotacje na rzecz "Daru Pomorza". W sumie od 1996 r. gospodarze jednostki otrzymali od samorządu ponad 1,5 mln zł.

Jak wskazał w rozmowie z PAP Sokołowski, to głównie dzięki miejskim środkom, w ciągu kilkunastu lat udało się przeprowadzić remont niemal całego statku. "Odnowiliśmy dolne pokłady i międzypokłady, a przez ostatnie trzy lata remontowaliśmy pokłady górne. Teraz pozostało nam już tylko, ale to za kilka lat, pomalować dolną część kadłuba, co będzie wymagało przetransportowania jednostki do doku" - powiedział.

"Dar Pomorza" to trzymasztowa fregata o łącznej powierzchni żagli wynoszącej 2,2 tys. m kw. Najwyższy maszt jednostki ma ponad 41 metrów wysokości. Wyposażony w silnik pomocniczy statek mógł zabrać na pokład prawie 190 osób.

"Dar Pomorza" został zbudowany w 1909 r. w stoczni Hamburgu jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej. Po I wojnie światowej jednostkę przejęli Francuzi, którzy także chcieli ją wykorzystywać do celów szkoleniowych. Plan ten nie doszedł jednak do skutku i w ostateczności, w 1929 r., jednostkę zakupił - za siedem tysięcy funtów szterlingów zebranych z datków społecznych, Pomorski Komitet Floty Narodowej.

Dla upamiętnienia ofiarności Pomorzan jednostce nadano imię "Dar Pomorza". Statek został przekazany Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni. Przez 51 lat - do 1982 r., służył jako jednostka szkoleniowa. Przez ten czas "Dar Pomorza" odbył 102 rejsy szkolne, przepływając w sumie pół miliona mil morskich. Na jego pokładzie szkolenie przeszło ponad 13 tysięcy młodych adeptów sztuki żeglarskiej.

Po wycofaniu ze służby w 1982 r. (rolę "Daru Pomorza" przejął wtedy "Dar Młodzieży") fregata została przekazana Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku. Rok później jednostkę udostępniono do zwiedzania jako statek-muzeum. Statek cumuje przy nabrzeżu w centrum Gdyni, w sąsiedztwie okrętu-muzeum - "Błyskawicy". Oprócz wyposażenia "Daru Pomorza" zwiedzający mogą oglądać na jego pokładzie także wystawy poświęcone przede wszystkim historii statku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE