PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd pomoże odnowić maszty i reje "Daru Pomorza"

  • PAP    11 marca 2015 - 20:22

"Dar Pomorza" - statek-muzeum na stałe cumujący przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, zostanie odnowiony.
Biuro prasowe gdyńskiego magistratu poinformowało w środę (11 marca), że przekaże na remont "Daru Pomorza", jako jednej z ważniejszych atrakcji miasta, 72 tys. zł.

Kpt. ż.w. Jan Sokołowski - kierownik statku-muzeum, będącego oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, powiedział PAP, że środki przekazane przez samorząd wystarczą na odnowienie i odmalowanie masztów oraz rei statku i jego olinowania. "Po zakończeniu remontu, chcemy też zamontować reflektory, które nocą będą oświetlały maszty" - dodał Sokołowski.

Remont powinien zacząć się na wiosnę, być może już w maju. "Prace będziemy prowadzić tak, by nie zakłócać zwiedzania jednostki, bo goście na statku są dla nas najważniejsi" - zaznaczył Sokołowski.

Biuro prasowe gdyńskiego magistratu przypomniało, że od 19 lat przekazuje dotacje na rzecz "Daru Pomorza". W sumie od 1996 r. gospodarze jednostki otrzymali od samorządu ponad 1,5 mln zł.

Jak wskazał w rozmowie z PAP Sokołowski, to głównie dzięki miejskim środkom, w ciągu kilkunastu lat udało się przeprowadzić remont niemal całego statku. "Odnowiliśmy dolne pokłady i międzypokłady, a przez ostatnie trzy lata remontowaliśmy pokłady górne. Teraz pozostało nam już tylko, ale to za kilka lat, pomalować dolną część kadłuba, co będzie wymagało przetransportowania jednostki do doku" - powiedział.

"Dar Pomorza" to trzymasztowa fregata o łącznej powierzchni żagli wynoszącej 2,2 tys. m kw. Najwyższy maszt jednostki ma ponad 41 metrów wysokości. Wyposażony w silnik pomocniczy statek mógł zabrać na pokład prawie 190 osób.

"Dar Pomorza" został zbudowany w 1909 r. w stoczni Hamburgu jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej. Po I wojnie światowej jednostkę przejęli Francuzi, którzy także chcieli ją wykorzystywać do celów szkoleniowych. Plan ten nie doszedł jednak do skutku i w ostateczności, w 1929 r., jednostkę zakupił - za siedem tysięcy funtów szterlingów zebranych z datków społecznych, Pomorski Komitet Floty Narodowej.

Dla upamiętnienia ofiarności Pomorzan jednostce nadano imię "Dar Pomorza". Statek został przekazany Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni. Przez 51 lat - do 1982 r., służył jako jednostka szkoleniowa. Przez ten czas "Dar Pomorza" odbył 102 rejsy szkolne, przepływając w sumie pół miliona mil morskich. Na jego pokładzie szkolenie przeszło ponad 13 tysięcy młodych adeptów sztuki żeglarskiej.

Po wycofaniu ze służby w 1982 r. (rolę "Daru Pomorza" przejął wtedy "Dar Młodzieży") fregata została przekazana Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku. Rok później jednostkę udostępniono do zwiedzania jako statek-muzeum. Statek cumuje przy nabrzeżu w centrum Gdyni, w sąsiedztwie okrętu-muzeum - "Błyskawicy". Oprócz wyposażenia "Daru Pomorza" zwiedzający mogą oglądać na jego pokładzie także wystawy poświęcone przede wszystkim historii statku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.