PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd przejął odpowiedzialność za Port Lotniczy Bydgoszcz

  • JL    22 stycznia 2010 - 09:04
Samorząd przejął odpowiedzialność za Port Lotniczy Bydgoszcz

Zarząd województwa zadecydował 21 stycznia o odkupieniu od AI Airports International 49 proc. akcji Portu Lotniczego Bydgoszcz. Tym samym stanie się większościowym udziałowcem w spółce.
Decyzja oznacza przejęciu odpowiedzialności za rozwój portu. Jak podkreślił marszałek Piotr Całbecki, zarząd zdecydował się na taki krok, aby nie dopuścić do likwidacji portu.

„Dla naszego regionu jest on bramą na świat. Wynegocjowaliśmy bardzo dobrą cenę” – cieszył się marszałek Całbecki.

Województwo przejmie prawa majątkowe i korporacyjne AI Airports International w porcie lotniczym za 4 mln euro (ok. 16,5 mln zł). W lutym strony podpiszą umowę przedwstępna, a ostateczną o nabyciu akcji najpóźniej w czerwcu. Wtedy samorząd zdobędzie 67 proc. głosów na walnym zgromadzeniu wspólników.

Z austriacką spółką w imieniu zarządu województwa negocjował wicemarszałek Edward Hartwich.

Władze samorządowe za priorytetowe uważają utrzymanie dotychczasowych połączeń obsługiwanych przez Ryanair oraz wprowadzenie regularnych codziennych połączeń z Warszawą. Pertraktują z LOT-em, aby tygodniowo odbywało się 12 lotów Bydgoszcz – Warszawa i z powrotem. Do stolicy będą latać 48-miejscowe EMB-145, samoloty o europejskim standardzie. Chcą też stworzyć program promocyjny poprawiający wizerunek portu.

Decyzję o nabyciu akcji musi zatwierdzić sejmik. Zajmie się tym na najbliższym posiedzeniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.