PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd Radomia pójdzie na współpracę z MON? Jest jeden warunek...

  • PAP/JS    2 czerwca 2017 - 17:41
Samorząd Radomia pójdzie na współpracę z MON? Jest jeden warunek...
W ramach przygotowywanych na sierpień 2017 r. pokazów lotniczych strona wojskowa planuje zorganizować również dużą wystawę sprzętu wojskowego, w tym m.in. samolotów, śmigłowców, czołgów, pojazdów opancerzonych oraz innego uzbrojenia (fot.mat.pras.)

Radom jest gotowy do współpracy z wojskiem przy organizacji w sierpniu jednodniowych pokazów lotniczych, jeśli miałby to być jedynie wstęp do wielkich Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w 2018 r. - powiedział prezydent Radomia po oświadczeniu MON ws. Air Show w tym mieście.
• Według MON Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych ograniczyło program pokazów lotniczych do jednego dnia "na prośbę Pana Radosława Witkowskiego, Prezydenta Miasta Radomia".

• Resort zapewnił, że DGRSZ przekazało na posiedzenie rady miasta, które odbyło się w czwartek, "wszelkie niezbędne materiały dotyczące programu pokazów - w formule jednodniowej, o którą zabiegał Prezydent Radomia".

Radosław Witkowski oświadczył, że wydany w czwartek (1 czerwca) komunikat resortu obrony narodowej to "próba odwrócenia uwagi od decyzji ministra Antoniego Macierewicza o nieorganizowaniu, wbrew wcześniejszym publicznym deklaracjom, Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2017 w Radomiu".

Resort oświadczył, że jest gotów współorganizować pokazy w Radomiu. "W związku z nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi rzekomego wycofania się Ministra Obrony Narodowej oraz Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych z organizowania międzynarodowych pokazów lotniczych w 2017 roku w Radomiu wyjaśniamy, że zarówno MON jak i Wojsko Polskie były i w dalszym ciągu są gotowe współorganizować to przedsięwzięcie" - napisała rzeczniczka prasowa MON mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz.

Dodała, że w ramach przygotowywanych na sierpień 2017 r. pokazów lotniczych strona wojskowa planuje zorganizować również dużą wystawę sprzętu wojskowego, w tym m.in. samolotów, śmigłowców, czołgów, pojazdów opancerzonych oraz innego uzbrojenia.

Według MON Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych ograniczyło program pokazów lotniczych do jednego dnia "na prośbę Pana Radosława Witkowskiego, Prezydenta Miasta Radomia". Resort zapewnił, że DGRSZ przekazało na posiedzenie rady miasta, które odbyło się w czwartek, "wszelkie niezbędne materiały dotyczące programu pokazów - w formule jednodniowej, o którą zabiegał Prezydent Radomia".

W piątek prezydent Radomia odwołał się do słów szefa MON z października ub. roku. Antoni Macierewicz stwierdził wówczas, że Radom to "źródło, miejsce, w którym od lat odbywały się pokazy lotnicze". "Chciałem jednoznacznie powiedzieć, że oczywiście w roku 2017, jak zawsze, tu właśnie, w Radomiu, a nie gdzie indziej, bo to jest miasto, które to wielkie przedsięwzięcie zaczęło realizować i będzie realizowało zawsze, odbędą się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show" - mówił szef MON.

Witkowski zapewnił, że wie o "gotowości wojska do organizacji skromnych pokazów". Przypomniał zarazem, że od początku władze miasta zabiegały o zorganizowanie w 2017 r. Air Show - jednej z największych międzynarodowych imprez lotniczych w Europie, które odbywają się w Radomiu co dwa lata. W poprzedniej edycji, w 2015 r., przez dwa dni podniebne ewolucje obserwowało ok. 180 tys. osób. W sumie w imprezie wzięło udział ok. 260 samolotów i śmigłowców z Polski i 19 innych państw.

Wcześniej Witkowski mówił, że w dbałości o markę Air Show miastu zależy na utrzymaniu wysokiego poziomu dwudniowej imprezy, związanego m.in. z uczestnictwem w niej wielu zagranicznych gości.

Zdaniem prezydenta oświadczenie MON odnosi się wyłącznie do organizacji jednodniowego pokazu lotniczego z udziałem polskich maszyn, który w trakcie rozmów z miastem został przedstawiony przez stronę wojskową jako alternatywa dla Air Show 2017.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.