PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd wojewódzki chce odkupić pałac w Winnej Górze. Będzie muzeum?

  • aw/PAP    14 stycznia 2018 - 20:21
Samorząd wojewódzki chce odkupić pałac w Winnej Górze. Będzie muzeum?
Pałac w Winnej Górze (fot.: Wikimedia Commons/ Cronwood)

Pałac w Winnej Górze - miejsce, w którym ostatnie lata życia spędził gen. Jan Henryk Dąbrowski, zamierza odkupić od prywatnego właściciela wielkopolski samorząd. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku w obiekcie ruszy muzeum generała i Legionów Polskich.
  • Gen. Jan Henryk Dąbrowski - twórca Legionów Polskich we Włoszech, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej, inicjator zwycięskiego powstania wielkopolskiego 1806 roku - zmarł w Winnej Górze 6 czerwca 1818 r.
  • Zdaniem marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka, odkupienie pałacu ma być "prezentem dla Wielkopolan w stulecie niepodległości Polski".
  • Jest szansa na sfinalizowanie transakcji do połowy roku, zaś do listopada być może uda się otworzyć w pałacu placówkę muzealną.

"Historia Jana Henryka Dąbrowskiego, Legionów Polskich, również historia hymnu polskiego jest ściśle związana z Wielkopolską, więc mamy w tej kwestii silną legitymację. Myślę, że to jest rzecz bardzo cenna dla historii Polski, aby stworzyć tam taką opowieść" - powiedział Marek Woźniak.

Marszałek podkreślił, że także obecnemu właścicielowi pałacu zależy na tym, by obiekt służył celom muzealnym, upowszechnianiu historii Jana Henryka Dąbrowskiego; obecnie znajduje się w nim izba pamięci poświęcona generałowi.

"Mamy już koncepcję zagospodarowania obiektu na potrzeby muzeum. W pierwszym etapie opiekę nad tym miejscem może przejąć nasze Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy - niewykluczone, że z czasem ta placówka się usamodzielni. Jestem po rozmowach z Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk, które jest też zainteresowane współpracą w tej kwestii" - powiedział Woźniak.

Zdaniem marszałka jest szansa, że pałac, po odkupieniu, uda się szybko przygotować do nowego otwarcia.

"Obiekt jest w bardzo dobrym stanie, nie wymaga gruntownego remontu. To od wysiłków muzealników, naukowców będzie więc głównie zależało, kiedy będzie można zaprezentować poszerzoną ekspozycję. To miejsce będzie mogło też być miejscem spotkań, seminariów; posłuży pracy naukowej gremium skupionego wokół Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk" - powiedział Marek Woźniak.

Gen. Dąbrowski (1755-1818) otrzymał majątek w Winnej Górze od Napoleona w 1807 r. i mieszkał tam do śmierci. Jest pochowany w Winnej Górze. Urna z jego sercem znajduje się w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach poznańskiego kościoła św. Wojciecha.

Barokowy pałac w Winnej Górze powstał w latach 1760-1770. Po przejęciu dóbr Dąbrowski gromadził w pałacu pamiątki i dokumenty związane z walkami Polaków. W Winnej Górze bywali: Julian Ursyn Niemcewicz, Władysław Syrokomla i Henryk Sienkiewicz.

Na początku XX w. stan techniczny pałacu był na tyle zły, że ówczesny właściciel hr. Henryk Mańkowski zdecydował się na jego rozbiórkę i budowę nowej siedziby. Obiekt do II wojny światowej pozostawał w rękach spadkobierców generała, a po wojnie został przejęty przez państwo. Na początku lat 2000 przeszedł w prywatne ręce. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.