PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd województwa śląskiego zaprasza do współorganizacji Industriady

  • PAP/JS    24 stycznia 2018 - 21:05
Samorząd województwa śląskiego zaprasza do współorganizacji Industriady
Samorząd ogłosił otwarty konkurs ofert na zadania publiczne woj. śląskiego w dziedzinie upowszechniania dziedzictwa przemysłowego w 2018 r. (fot.slaskie.pl)

Samorząd woj. śląskiego zaprasza zewnętrzne organizacje czy stowarzyszenia do organizacji wydarzeń tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, czyli Industriady. Na otwarty konkurs ofert pod tym kątem przeznaczył 300 tys. zł.
Utworzony ponad 10 lat temu przez samorząd regionu Szlak Zabytków Techniki skupia obecnie 42 najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim. Podczas "Industriady" promowany jest szlak i jego obiekty, rozmieszczone na terenie praktycznie całego regionu. Wydarzenie stało się w ostatnich latach świętem całego zróżnicowanego kulturowo i historycznie woj. śląskiego.

"Industriada" to coroczna impreza wypełniona koncertami, wystawami, zawodami sportowymi, prezentacjami i - niekiedy - nauką obsługi starych maszyn, a także konkursami i zabawami dla dzieci. Co roku jej główna część odbywa się w sobotę, w tym roku będzie to 9 czerwca.

Zdecydowaną większość wydarzeń Industriady przygotowują obiekty Szlaku bądź instytucje kultury woj. śląskiego. Część atrakcji przygotowywanych jest przez "obiekty zaprzyjaźnione", czyli instytucje, które wygrają konkurs na plan najciekawszych imprez wzbogacających program imprezy (w tym roku konkurs na obiekty zaprzyjaźnione trwa do 30 stycznia).

Niezależnie od tego samorząd ogłosił otwarty konkurs ofert na zadania publiczne woj. śląskiego w dziedzinie upowszechniania dziedzictwa przemysłowego w 2018 r. Jego celem jest wsparcie wydarzeń organizowanych podczas Industriady. Na realizację zadań w konkursie zarząd woj. śląskiego przeznaczył 300 tys. zł.

W konkursie dotyczącym obiektów zaprzyjaźnionych (wybranych ma zostać pięć takich miejsc) mogą startować właściciele lub prawni zarządcy obiektów poprzemysłowych albo miejsc przemysłowych o autentycznym charakterze, którzy z okazji święta chcą przygotować wpisujący się weń specjalny program.

Z kolei w konkursie ogłoszonym w środę o wsparcie mogą ubiegać się m.in. organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego - działające w obszarze kultury.

Zgłoszone przez nie wydarzenia (w terminie do 14 lutego br.; rozstrzygnięcie nastąpi do 21 marca br.) będą musiały odbywać się w obiektach należących do Szlaku Zabytków Techniki - i wpisywać się w programowy motyw przewodni tegorocznej Industriady: "Industria jest kobietą".

Samorządowcy wyjaśniają, że kobiety budowały przemysł regionu na równi z mężczyznami. Życiorysy mężczyzn związanych z przemysłem są lepiej znane i lepiej udokumentowane, ale losy kobiet były i są równie ważne. "Poszukamy tych opowieści i zaprezentujemy dzieje kobiet związanych z industrialną historią regionu" - zapowiadają organizatorzy święta szlaku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.