PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy i rybacy pytali ministra. O połowy, porty i drogi

  • MIW    14 marca 2016 - 15:37
Samorządowcy i rybacy pytali ministra. O połowy, porty i drogi
Minister przypomniał, że powstał specjalny zespół pracujący nad długofalową strategią dla rybołówstwa. (Fot. : www.mgm.gov.pl)

• Marek Gróbarczyk był gościem specjalnej sesji rady miasta w Kołobrzegu.
• Zachęcał samorządowców i zarządy portów do konsolidacji.
• Samorządowcy dość ostrożnie podeszli do pomysłu powołania specjalnego zespołu.
Nie ma mowy o wprowadzeniu 5-letniego zakazu połowów, natomiast możliwe są przerwy kilkumiesięczne w celu odbudowy populacji ryb w Bałtyku. Zarządy portów i samorządy lokalne powinny wypracować wspólnie koncepcje rozwoju portów – to najważniejsze wątki poruszone podczas spotkania Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej z samorządowcami w Kołobrzegu.

Minister Gróbarczyk był gościem nadzwyczajnej sesji rady miasta poświęconej kwestiom związanym m.in. z funkcjonowaniem portów, rybołówstwem oraz infrastrukturą. Zwracając się do samorządowców Marek Gróbarczyk mówił o możliwościach środkowego wybrzeża i potencjale portowym Kołobrzegu i Darłowa.

- Te porty powinny być w dużo większym stopniu wykorzystywane - stwierdził Gróbarczyk.

Minister zapewnił, iż dostęp do portów zarówno od strony lądu jak i morza resort traktuje priorytetowo. Zachęcał też samorządowców i zarządy portów w Kołobrzegu i Darłowie do konsolidacji, a tym samym wykorzystania efektów synergii, wzmocnienia rynkowej pozycji i stworzenia wspólnej strategii. Zaproponował w tym celu utworzenie zespołu (samorządowcy z Kołobrzegu i Darłowa dość ostrożnie odnieśli się do tego pomysłu, choć zadeklarowali swój udział w jego pracach).

Przekonywał, że takie instytucje, jak EBI, Bank Światowy, czy inwestorzy z Azji są zainteresowani małymi portami. Dlatego, zdaniem ministra, zarządy portów i samorządy lokalne powinny wypracować wspólnie koncepcje rozwoju portów, by można było zainteresowanym instytucjom, czy potencjalnym inwestorom przedstawiać przemyślane i konkretne plany.

Minister zwrócił uwagę na rybołówstwo rekreacyjne, jako istotny element rozwoju i utrzymania zdolności połowowych i wskazał na konieczność wsparcia drobnego rybołówstwa.
Przypomniał, że powstał specjalny zespół (weszli do niego przedstawiciele branży rybackiej) pracujący nad długofalową strategią dla rybołówstwa. Zdementował informacje o 5-letnim zakazie połowu.

– To by było unicestwienie branży – stwierdził. – Rozważamy kilkumiesięczne przerwy w poławianiu w ciągu roku, by ułatwić odbudowę populacji ryb w Bałtyku. Przygotowujemy propozycje rekompensat za te przerwy w połowach.

Samorządowcy mówili o potrzebie budowy drogi ekspresowej nr 11, dopytywali o inwestycje związane z ochroną brzegów morskich. Sugerowali inny rozdział funduszy z programu „Rybactwo i morze”. Byli zainteresowani konsolidacją przewoźników promowych, budową nowych promów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.