PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy podzieleni ws. obwodnicy

  • kuriersuwalski.pl    10 lutego 2011 - 15:32
Samorządowcy podzieleni ws. obwodnicy

Prezydent Suwałk zgodzi się na II wariant przebiegu obwodnicy (przebiegający bliżej miasta) pod warunkiem, że nie wpłynie to na opóźnienie budowy obwodnicy Augustowa.
Tak mówi jeden z punktów pisemnego stanowiska lokalnych samorządów w sprawie drogi omijającej Suwałki. Stanowisko ma zostać wysłane do GDDKiA w Białymstoku. Na dokumencie brakuje jeszcze podpisów suwalskiego wójta i starosty.

W miniony poniedziałek w ratuszu odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Miasta Suwałki, Gminy Suwałki, Powiatu Suwalskiego oraz firmy projektowej Transprojekt Gdański Sp. z o.o. Celem rozmów było wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie ostatecznego wariantu przebiegu obwodnicy Suwałk.

Budujmy jak najprędzej!

W środę, podczas specjalnej konferencji prasowej u zbiegu ulic Utrata i Sejneńskiej, Czesław Renkiewicz zaprezentował jego treść dziennikarzom. Wspomniany dokument mówi o konieczności jak najszybszego wystąpienia GDDKiA o wydanie decyzji środowiskowej, która to decyzja ma rozstrzygnąć o wyborze optymalnego wariantu drogi. - Jeśli wariant II zostanie uznany przez GDDiK za lepszy, to miasto nie będzie się temu sprzeciwiać. Nie przebieg drogi jest najważniejszy, lecz to, by jak najszybciej powstała - deklaruje Cz. Renkiewicz.

Prezydent przedstawił również wyniki badań poziomu hałasu na odcinku krajowej "8" biegnącym przez centrum Suwałk, między innymi na skrzyżowaniu ulic Utrata i Sejneńska. Tu poziom hałasu rano i w południe jest o 13-15 decybeli większy, niż wynosi dopuszczalne maksimum, czyli 60 dB. W nocy, kiedy norma wynosi do 50 dB, wartość przekroczenia sięga 19-20 dB.

Najbardziej odczuwają to mieszkańcy działek położonych przy Utracie. - Śpię praktycznie 10 metrów od ulicy i całego tego hałasu. Za dnia często nawet szklanki na stole nie można postawić, a o otwieraniu okien można zapomnieć - skarży się mieszkaniec domu stojącego w pobliżu tego skrzyżowania.

Zgody wciąż nie ma

W piśmie mowa również o skierowaniu wniosku do Komisji Oceny Projektów Inwestycyjnych (KOPI) o
pozytywne zaopiniowanie wstępnej koncepcji budowy obwodnicy w ciągu drogi ekspresowej S-61 ze wskazaniem na pierwszy, dłuższy wariant (który przecina pola mieszkańców gminy).

- Jeśli rolnicy będą wnioskować o zmianę wariantu, "będzie ona możliwa, o ile nie wpłynie na zmianę warunków umowy dotyczącej budowy Augustowa, a w szczególności terminu i kosztów jej realizacji" - czytamy w stanowisku. Chodzi o to, że  kończąca się na węźle "Lotnisko" augustowska obwodnica jest zaprojektowana "pod" wariant I. Wybór wariantu II będzie oznaczać konieczność naniesienia korekty w projekcie budowy obwodnicy Augustowa.

- Tak samo chcemy szybkiej budowy obwodnicy, lecz nie możemy podpisać się pod stanowiskiem, o którym mówi prezydent. Nie uwzględniono w nim naszych postulatów - mówił Tadeusz Chołko, suwalski wójt, podczas konferencji prasowej zwołanej tego samego dnia w Urzędzie Gminy. Zarówno wójt, jak i starosta Szczepan Ołdakowski mają obawy, co do tego, czy Generalna Dyrekcja dokona obiektywnego wyboru trasy. Ich zdaniem optymalnym wariantem jest II, biegnący bliżej miasta.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.