PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy upamiętnili w Cieszynie 500. rocznicę Reformacji

  • PAP/JS    8 lutego 2017 - 19:05
Samorządowcy upamiętnili w Cieszynie 500. rocznicę Reformacji
Radni wyrazili w rezolucji wolę, "by w Cieszynie - mieście Reformacji, podkreślić zasługi byłych i obecnych mieszkańców regionu wyznania ewangelickiego". Fot. Pixabay.com

• Radni sejmiku śląskiego, powiatu cieszyńskiego i miasta Cieszyna upamiętnili wspólnie 500. rocznicę Reformacji.
• W środę (8 lutego) spotkali się na uroczystej sesji w Cieszynie. Odczytano rezolucję w sprawie jubileuszu, którą wcześniej przyjęło każde z tych gremiów.
Samorządowcy przypomnieli w dokumencie, że ruch reformacyjny dotarł na Śląsk wkrótce po wystąpieniu w 1517 r. Marcina Lutra. "Przez pięć wieków znajdował się i znajduje obecnie wielu orędowników, co w efekcie daje przełożenie na ubogacające zróżnicowanie wyznaniowe naszego regionu. Ta różnorodność przyczyniła się do szczególnego rozwoju życia społecznego, gospodarczego, rozkwitu kultury i edukacji oraz działalności charytatywnej" - głosi rezolucja.

W rezolucji pokreślono, że mimo napięć i nie zawsze łatwej koegzystencji, "na śląskiej ziemi udało się wypracować ekumeniczny modus vivendi, co zaowocowało rozwojem cywilizacyjnym i gospodarczym".

Dokument przypomniał o najwybitniejszych śląskich ewangelikach, m.in. ks. Jerzym Trzanowskim, Walentym Roździeńskim, rodzinie Hochbergów, von Donnersmarcków i Dietlów, siostrze Ewie Thiele-Winkler, rodzie Michejdów, ks. Andrzeju Buzku, Janie Kubiszu, męczennikach reżimu nazistowskiego i komunistycznego: ks. Karolu Kuliszu i Janie Sztwiertnii, a także Janie Gawlasie i Stanisławie Hadynie.

Radni wyrazili w rezolucji wolę, "by w Cieszynie - mieście Reformacji, podkreślić zasługi byłych i obecnych mieszkańców regionu wyznania ewangelickiego". Podziękowano im zarazem za zaangażowanie i wyrażono nadzieję "na owocną, pełną wzajemnego szacunku i zrozumienia współpracę, która czyni śląską różnorodność szansą i bogactwem kulturowym dla Polski".

Samorządowcy przekazali rezolucję biskupowi Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Jerzemu Samcowi.

Ogólnopolskie obchody 500-lecia Reformacji zainaugurowało 31 października ub.r. uroczyste nabożeństwo w cieszyńskim kościele Jezusowym. To największa świątynia luterańska w naszym kraju.

Uroczystości potrwają rok. W tym czasie we wszystkich diecezjach luterańskich w Polsce odbywały się będą konferencje naukowe i teologiczne, wystawy, koncerty, spotkania ewangelizacyjne. Rok jubileuszowy zwieńczą centralne uroczystości, które pod koniec października odbędą się w Warszawie. Patronuje im prezydent Andrzej Duda. Ostatnim akordem będzie nabożeństwo w kościele luterańskim w Katowicach odprawione 31 października, 500 lat po wystąpieniu Lutra.

31 października 1517 r. mnich augustiański Marcin Luter przybił do drzwi kościoła w Wittenberdze 95 tez. Miały się one stać podstawą dysputy na temat ówczesnego stanu Kościoła zachodniego i propozycją odnowy jego oblicza. Wówczas nie było to możliwe. W 1521 r. Luter zerwał stosunki z Rzymem, a ówczesny papież Leon X go ekskomunikował.

W Polsce mieszka blisko 150 tys. członków różnych Kościołów protestanckich. Najliczniejszą wspólnotę tworzą luteranie. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ok. 70 tys. wiernych. Ponad połowa z nich mieszka na Śląsku Cieszyńskim, gdzie trendy reformacyjne dotarły krótko po 1517 r.

Cieszyn jest jednym z 68 Miast Reformacji. To projekt Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie w ramach jubileuszu 500-lecia. Jego celem jest podkreślenie europejskiego wymiaru Reformacji i stworzenie sieci miast partnerskich, które łączy podobne dziedzictwo. Oprócz Cieszyna w projekcie uczestniczy również Wrocław, a także m.in. Wiedeń, Zurych, Emden, Strassburg, Bazylea, Genewa, Turku, Eisenach i Wittenberga.

Dwa lata temu sejmik śląski zadecydował, że 2017 r. będzie w tym województwie Rokiem Reformacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.