PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządy dokładają się do centrum deportacji Górnoślązaków

 • PAP    13 marca 2014 - 16:35

Górnośląskie samorządy dokładają się do tworzenia ekspozycji w powstającym w Radzionkowie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r. W lutym 5 tys. zł wsparcia zgłosiły Tarnowskie Góry, teraz Bytom zdecydował, że przeznaczy na ten cel 25 tys. zł.
Jak przekazała PAP w czwartek Beata Ceremuga z radzionkowskiego magistratu to pierwsze odpowiedzi na niedawny apel burmistrza Gabriela Tobora do 12 okolicznych samorządów. Burmistrz zaapelował o choć symboliczne wsparcie przedsięwzięcia, ważnego dla upamiętniania historii regionu. Wskazywał, że chodzi przede wszystkim o to, aby wystawa powstała przy współpracy śląskich samorządów.

Wystawa ma dokumentować deportacje kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Górnego Śląska do pracy przymusowej w Związku Radzieckim w 1945 r. Deportacje i inne prześladowania miejscowej ludności w tym okresie określane są mianem Tragedii Górnośląskiej 1945 r. Wydarzenia te ze względów politycznych do 1989 r. były tematem zakazanym; w ostatnich latach powstaje coraz więcej inicjatyw związanych z ich badaniem i upowszechnianiem wiedzy na ten temat.

Jedna z inicjatyw wiąże się z Radzionkowem - miastem w pobliżu Bytomia, Piekar Śląskich i Tarnowskich Gór. To z tych okolic, a także z rejonu Zabrza i Gliwic, deportowano na Wschód najwięcej Górnoślązaków. O pierwszej w regionie placówce poświęconej Tragedii Górnośląskiej władze Radzionkowa pomyślały, starając się o przejęcie od kolei pochodzącego z ok. 1880 r. budynku dawnego dworca. W 2012 r. podpisały umowę ws. współpracy przy tworzeniu Centrum z katowickim oddziałem IPN.

Ostatecznie miasto przejęło dworcowy obiekt w lutym 2012 r. - za ok. 265 tys. zł. Potem przygotowało i przeprowadziło za ok. 420 tys. zł unijny projekt obejmujący jego remont i wstępną adaptację. Prace zakończyły się na początku tego roku. Teraz samorząd pracuje nad urządzeniem tam stałej ekspozycji, która ma zostać otwarta wraz z całym Centrum w lutym 2015 r. Przypadnie wtedy 70. rocznica rozpoczęcia deportacji.

Według Ceremugi powstała już ogólna koncepcja ekspozycji. W połowie kwietnia br. pracująca nad projektem firma ma przekazać dokładną informację dotyczącą kosztu przygotowania wystawy. Według wstępnych szacunków mówi się o milionie złotych.

Dworcowy budynek ma ok. 300 mkw. powierzchni użytkowej. Wnętrza zostaną podzielone na przestrzenie z elementami interaktywnymi, które mają pobudzać wyobraźnię i emocje zwiedzających. W dawnej dworcowej poczekalni znaleźć mają się np. charakterystyczne tablice z odjazdami - do miejsc deportacji (tablice przyjazdów mają pozostać puste).

Kolejne pomieszczenie ma przypominać część "krowioka", czyli bydlęcego wagonu, jakie kursowały na Wschód. Na stropie większego pomieszczenia wyświetlana ma być prezentacja filmowa, której towarzyszyć będą efekty dźwiękowe i komunikaty obrazujące atmosferę w regionie po wkroczeniu Armii Czerwonej.

W czasie projekcji jedna ze ścian ma spychać widzów do wnętrza zainscenizowanego wagonu, a efekty wizualne i dźwiękowe wokół oraz ruchy podłogi mają symulować jazdę. Po jej zakończeniu będzie można przejść do strefy wystawowej m.in. z eksponatami i pamiątkami świadczącymi o losie konkretnych ludzi i ich rodzin.

Kolejna przestrzeń ma eksponować m.in. urnę z ziemią przywiezioną w październiku ub. roku z obecnej Ukrainy - z miejsc, gdzie niewolniczo pracowało i zginęło najwięcej Górnoślązaków. Wyświetlane mają być też współczesne relacje o tych wydarzeniach. Podsumowaniem ekspozycji ma być m.in. lista z nazwiskami deportowanych, które dotąd udało się zweryfikować historykom IPN. Obecnie obejmuje ona ponad 27 tys. osób.

Władze Radzionkowa zapowiadają, że mimo problemów ze sfinansowaniem ekspozycji - powinna być gotowa w lutym 2015 r. W ostatnim czasie dofinansowania, ze względu na problemy finansowe województwa, odmówił marszałek woj. śląskiego. Rozmowy w tej sprawie jeszcze trwają; na razie część samorządów, do których zwrócił się burmistrz Radzionkowa, zapowiedziała nieco większe wsparcie niż to, o które prosił w apelu burmistrz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.