PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy już nie chcą lotnisk

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    20 lipca 2010 - 07:03
Samorządy już nie chcą lotnisk

W Urzędzie Lotnictwa Cywilnego na rozpatrzenie czeka tylko jeden wniosek o założenie portu lotniczego.
Jeszcze rok temu zanosiło się na szybkie rozpoczęcie prac przynajmniej w siedmiu nowych lokalizacjach. Projekty miały ruszyć z kopyta, gdy we wrześniu 2009 r. Ministerstwo Obronz Narodowej podarowało samorządom tereny dawnych lotnisk wojskowych w Białej Podlaskiej, Pile, Nowym Mieście nad Pilicą, Szczytnie-Szymanach, Gdyni-Kosakowie, Radomiu i w Sochaczewie. Z tej grupy procedury w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego rozpoczął tylko Sochaczew, któremu urząd wydał promesę zezwolenia na otwarcie lotniska – podaje „Dzienik Gazeta Prawna”.

Na tym etapie zatrzymały się też Świdnik i Kielce. Formalnych procedur w nie rozpoczęły samorządy Zegrza Pomorskiego, Legnicy, Kamienia Śląskiego, Redzikowa koło Słupska, Krywlan koło Białegostoku, Suwałk czy Niedźwiadów w okolicach Lublina, gdzie też planowano utworzenie lokalnych lotnisk.

Zdaniem ekspertów samorządom przeszła ochota na otwieranie nowych lotnisk, gdy przeprowadziły analizy kosztów. Na początek potrzeba przynajmniej 100 mln zł, a przez kolejne lata utrzymanie kosztuje kilka, kilkanaście milionów złotych. Tymczasem w kasach samorządów brakuje pieniędzy, a unijne dotacje na pewno dostanie tylko osiem największych krajowych portów: Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Rzeszów i Szczecin.

Być może coś drgnie z nowymi lotniskami, gdy do projektów włączą się do inwestorzy prywatni – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • do kuwaki, 2010-07-20 14:11:52

    Modlin tak (bo to alternatywa dla Okęcia), gorzej z mniejszymi ośrodkami.
  • Kuwaka, 2010-07-20 14:09:19

    A co z lotniskiem w Modlinie?