Samorządy już nie chcą lotnisk

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 20-07-2010
  • drukuj
W Urzędzie Lotnictwa Cywilnego na rozpatrzenie czeka tylko jeden wniosek o założenie portu lotniczego.
Samorządy już nie chcą lotnisk

Jeszcze rok temu zanosiło się na szybkie rozpoczęcie prac przynajmniej w siedmiu nowych lokalizacjach. Projekty miały ruszyć z kopyta, gdy we wrześniu 2009 r. Ministerstwo Obronz Narodowej podarowało samorządom tereny dawnych lotnisk wojskowych w Białej Podlaskiej, Pile, Nowym Mieście nad Pilicą, Szczytnie-Szymanach, Gdyni-Kosakowie, Radomiu i w Sochaczewie. Z tej grupy procedury w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego rozpoczął tylko Sochaczew, któremu urząd wydał promesę zezwolenia na otwarcie lotniska – podaje „Dzienik Gazeta Prawna”.

Na tym etapie zatrzymały się też Świdnik i Kielce. Formalnych procedur w nie rozpoczęły samorządy Zegrza Pomorskiego, Legnicy, Kamienia Śląskiego, Redzikowa koło Słupska, Krywlan koło Białegostoku, Suwałk czy Niedźwiadów w okolicach Lublina, gdzie też planowano utworzenie lokalnych lotnisk.

Zdaniem ekspertów samorządom przeszła ochota na otwieranie nowych lotnisk, gdy przeprowadziły analizy kosztów. Na początek potrzeba przynajmniej 100 mln zł, a przez kolejne lata utrzymanie kosztuje kilka, kilkanaście milionów złotych. Tymczasem w kasach samorządów brakuje pieniędzy, a unijne dotacje na pewno dostanie tylko osiem największych krajowych portów: Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Rzeszów i Szczecin.

Być może coś drgnie z nowymi lotniskami, gdy do projektów włączą się do inwestorzy prywatni – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Modlin tak (bo to alternatywa dla Okęcia), gorzej z mniejszymi ośrodkami.

do kuwaki, 2010-07-20 14:11:52 odpowiedz

A co z lotniskiem w Modlinie?

Kuwaka, 2010-07-20 14:09:19 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE