PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy trzech szczebli otworzą zamek

  • PAP    20 maja 2014 - 11:33
Samorządy trzech szczebli otworzą zamek

Radni samorządów trzech szczebli uczestniczyć będą w uroczystości oddania po renowacji Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Pierwszy etap prac kosztował 12 mln zł.
Wszystkich samorządowców i zaproszonych gości powita Kasztelan Zamku, wstęgę przetną: przewodniczący sejmiku Tadeusz Kowalczyk, marszałek województwa Adam Jarubas, członek zarządu województwa Kazimierz Kotowski, starosta opatowski Bogusław Włodarczyk, wójt gminy Iwaniska Marek Staniek. Oddane zostaną salwy armatnie i złożony meldunek przez Bractwo z Szydłowa.

- Renowacja Zamku Krzyżtopór w Ujeździe, najwspanialszej niegdyś rezydencji szlacheckiej na ziemiach polskich, jest jednym z niezliczonych przykładów dobrze wydanych pieniędzy unijnych, daje dowód dobrej współpracy samorządów lokalnych z regionalnym. W roku jubileuszu 15-lecia samorządu województwa i samorządu powiatowego oraz 25-lecia transformacji ustrojowej wspólna sesja sejmiku województwa świętokrzyskiego, rady powiatu opatowskiego i rady gminy Iwaniska ma wymiar symboliczny i świadczy o tym, że razem można wiele - mówi Tadeusz Kowalczyk, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego.

Członek zarządu województwa, były starosta opatowski Kazimierz Kotowski uważa, że renowacja zamku to dobry przykład współdziałania samorządów różnych szczebli. W obecnej kadencji dzięki właściwiej, mądrej, odpowiedzialnej współpracy udało się wykonać za środki unijne wiele potrzebnych inwestycji. Tam, gdzie jest zgoda, wspólne działanie, nawet największe przeszkody uda się pokonać.

- To jedno z największych zadań w zakresie odnowy zabytków, a może największe - mówi Kazimierz Kotowski. - Prace kosztowały 12 mln zł, a to dopiero ich pierwszy etap. Nie są one łatwe, bo muszą przebiegać zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Nie szkoda jednak pieniędzy i wysiłku, bo Krzyżtopór jest perłą naszej architektury, kultury, sztuki.

Obiekt przez wiele dziesięcioleci był zaniedbany. Brakowało pieniędzy nawet na niewielkie remonty, by turyści czuli się w miarę bezpiecznie. Wydawało się, że zamek już na trwałe zostanie ruiną. W 2007 r. przeszedł pod zarządzanie gminy Iwaniska.

- Od początku starałem się, by odnowić zamek - opowiada wójt gminy Marek Staniek. - Otworzyły się olbrzymie możliwości, gdy w ostatnich latach uruchomiono środku unijne. To właśnie dzięki nim z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego realizowany jest projekt „Zamek Krzyżtopór - markowym produktem turystycznym województwa świętokrzyskiego", którego zakończenie nastąpi latem tego roku.

Marek Staniek dodaje, że jego celem jest uatrakcyjnienie i promocja markowego produktu turystycznego.

- Mamy teraz szczególne walory turystyczno-wypoczynkowe. Tym bardziej, że ostatnio wykonaliśmy wiele innych inwestycji wodociągowych, gazyfikacyjnych, drogowych, oświatowych, co spowodowało, że odbierani jesteśmy przez mieszkańców, turystów i inwestorów jako gmina szczególnie zadbana i atrakcyjna - podkreśla wójt gminy Iwaniska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.