Samorządy zabezpieczają się przed kryzysem

Powiaty, gminy i miasta w całej Polsce zabezpieczają się na wypadek kryzysu ekonomicznego. W wielu miejscach trwają już konsultacje, których celem jest stworzenie Strategii Zarządzania Zmianą Gospodarczą.
Samorządy zabezpieczają się przed kryzysem
W kilkudziesięciu powiatach w całej Polsce, przy wsparciu Unii Europejskiej, realizowane są projekty, mające za zadanie stworzenie strategii zarządzania i narzędzi szybkiego reagowania na wypadek kryzysu gospodarczego lub pogorszenia się sytuacji ekonomicznej regionu

Za sprawą projektów w powiatach powstają lokalne sieci współpracy i partnerstwa. Tak jest m.in. w powiecie wodzisławskim, gdzie nad strategią pracuje 20 podmiotów i powiecie bieruńsko-lędzińskim, gdzie w projekcie „Razem znaczy lepiej” uczestniczą aż 23 podmioty m.in. przedstawiciele władz gmin, szkolnictwa, PUP-u, lokalni przedsiębiorcy, organizacje ekologiczne i społeczne.

– Strategie powstają dzięki konsultacjom z tymi podmiotami. W ten sposób powiat jest w stanie zdiagnozować realne problemy w swoim regionie związane np. z infrastrukturą, rynkiem pracy, zagospodarowaniem przestrzeni czy ekologią. Do tej pory w wielu gminach i powiatach miało miejsce planowanie strategiczne, ale dopiero w ostatnim czasie kładzie się duży nacisk na to, aby to odbywało się ono wspólnie ze społecznością lokalną – wyjaśnia Anna Słomowicz z Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych w Katowicach, lider projektu „Razem znaczy lepiej” realizowanego w powiecie bieruńsko-lędzińskim.

– Chodzi tu zarówno o samorządowców, przedsiębiorców, przedstawicieli trzeciego sektora, ludzi młodych, czy emerytów i rencistów. To oni, wspólnymi siłami, potrafią najlepiej zdiagnozować problemy danego regionu. Sednem planowania strategicznego jest przełożenie tych problemów na przyszłość i określenie problemów kluczowych, których rozwiązanie pociągnie za sobą rozwiązanie mniejszych trudności” – dodaje Michał Mercik, ekspert Instytutu Nauk Społecznych i Ekonomicznych w dziedzinie PR oraz budowy strategii.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE