PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy zabezpieczają się przed kryzysem

  • GK    29 października 2012 - 10:46
Samorządy zabezpieczają się przed kryzysem

Powiaty, gminy i miasta w całej Polsce zabezpieczają się na wypadek kryzysu ekonomicznego. W wielu miejscach trwają już konsultacje, których celem jest stworzenie Strategii Zarządzania Zmianą Gospodarczą.
W kilkudziesięciu powiatach w całej Polsce, przy wsparciu Unii Europejskiej, realizowane są projekty, mające za zadanie stworzenie strategii zarządzania i narzędzi szybkiego reagowania na wypadek kryzysu gospodarczego lub pogorszenia się sytuacji ekonomicznej regionu

Za sprawą projektów w powiatach powstają lokalne sieci współpracy i partnerstwa. Tak jest m.in. w powiecie wodzisławskim, gdzie nad strategią pracuje 20 podmiotów i powiecie bieruńsko-lędzińskim, gdzie w projekcie „Razem znaczy lepiej” uczestniczą aż 23 podmioty m.in. przedstawiciele władz gmin, szkolnictwa, PUP-u, lokalni przedsiębiorcy, organizacje ekologiczne i społeczne.

– Strategie powstają dzięki konsultacjom z tymi podmiotami. W ten sposób powiat jest w stanie zdiagnozować realne problemy w swoim regionie związane np. z infrastrukturą, rynkiem pracy, zagospodarowaniem przestrzeni czy ekologią. Do tej pory w wielu gminach i powiatach miało miejsce planowanie strategiczne, ale dopiero w ostatnim czasie kładzie się duży nacisk na to, aby to odbywało się ono wspólnie ze społecznością lokalną – wyjaśnia Anna Słomowicz z Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych w Katowicach, lider projektu „Razem znaczy lepiej” realizowanego w powiecie bieruńsko-lędzińskim.

– Chodzi tu zarówno o samorządowców, przedsiębiorców, przedstawicieli trzeciego sektora, ludzi młodych, czy emerytów i rencistów. To oni, wspólnymi siłami, potrafią najlepiej zdiagnozować problemy danego regionu. Sednem planowania strategicznego jest przełożenie tych problemów na przyszłość i określenie problemów kluczowych, których rozwiązanie pociągnie za sobą rozwiązanie mniejszych trudności” – dodaje Michał Mercik, ekspert Instytutu Nauk Społecznych i Ekonomicznych w dziedzinie PR oraz budowy strategii.

<!-- pagebreak //-->

Dysponując wypracowaną Strategią Zarządzania Zmiana Gospodarczą powiat będzie mógł nie tylko przygotowywać oferty inwestycyjne zgodnie z prognozowanymi trendami rozwoju, skorzystają także na niej pracodawcy w regionie.

– Ze strategią w ręku firmy działające w danym regionie będą doskonale wiedziały, jakie są szanse i zagrodzenia dla ich działalności. Co więcej w powiecie zwiększy się dostępność do informacji na temat wsparcia dla określonych grup np. osób zagrożonych bezrobociem – mówi Michał Mercik.

Taki też cel ma strategia też powstająca w powiecie bieruńsko-lędzińskim w woj. śląskim. Raz w miesiącu w Lędzinach odbywają się specjalne panele, w których biorą udział członkowie tzw. partnerstwa lokalnego, czyli przedstawiciele urzędów gmin, pracy, domów pomocy społecznej, lokalni przedsiębiorcy, dyrektorzy szkół, przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym młodzieżowych i ekolodzy.

Na każdym ze spotkań poruszanych jest kilka wybranych problemów powiatu, a członkowie partnerstwa lokalnego mogą się na ich temat wypowiadać. Sami też mogą zgłaszać swoje propozycje do dyskusji.

– Te spotkania pozwoliły nam już zdiagnozować główne problemy, o których do tej pory niewiele się mówiło. Wśród nich: brak fachowców w powiecie, konieczność zajęcia się terenami zdegradowanymi, fakt, że część znaczna pracowników zatrudnianych przez firmy z terenu powiatu, to osoby mieszkające poza nim, a tym samym, gdzie indziej odprowadzające podatki – wylicza Słomowicz. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.