PARTNER PORTALU
  • BGK

Sandomierz administratorem Podziemnej Trasy Turystycznej

  • PAP/JS    18 lipca 2017 - 14:49
Sandomierz administratorem Podziemnej Trasy Turystycznej
Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu powstała z połączenia XIV i XV-wiecznych piwnic, pełniących w przeszłości rolę magazynów kupieckich (fot. sandomierz.pl)

Samorząd Sandomierza (Świętokrzyskie) został administratorem Podziemnej Trasy Turystycznej na starówce. Trasa, którą do tej pory zarządzało miejscowe PTTK, na razie jest zamknięta - gmina przygotowuje obiekt do udostępnienia zwiedzającym.
•  W marcu 2016 r. gmina Sandomierz - także na mocy wyroku sądu - przejęła zarząd nad równie chętnie odwiedzaną przez turystów XIV-wieczną Bramą Opatowską.

• Zabytek, który należy do miasta, również wcześniej dzierżawiło sandomierskie PTTK.

Przejęcie podziemi przez miasto umożliwił prawomocny wyrok sądu z marca b.r., nakazujący wydanie obiektu gminie. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wynajmowało trasę od 1976 r. Umowa, sukcesywnie przedłużana, wygasła w końcu 2012 r. - miasto nie chciało jej kontynuować.

Podziemna Trasa Turystyczna jest nieczynna od soboty (15 lipca). W poniedziałek gmina przejęła administrowanie obiektem na drodze egzekucji komorniczej.

Jak wyjaśniał sekretarz miasta Andrzej Gajewski, ponieważ poprzedni zarządca obiektu zdemontował w nim m. in. oświetlenie i wyposażenie, trasa musi zostać odpowiednio przygotowana, przed udostępnieniem zwiedzającym. "Burmistrz spotkał się rano z pracownikami podziemnej trasy. Określone są priorytety - zależy nam na tym, by trasa jak najszybciej została udostępniona dla turystów" - dodał Gajewski.

Jak podkreślił dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury - samorządowej instytucji, która będzie prowadziła trasę - Wojciech Dumin, podziemia będą prawdopodobnie otworzone dla zwiedzających w sobotę. "Wszystkie siły techniczne centrum kultury i urzędy miejskiego zostały postawione w stan gotowości - pracują nad dokumentacją, odtworzeniem instalacji elektrycznej. To elementy, które muszą działać, żeby móc tam wprowadzić turystów. Gdyby udało się z tym nam uporać do końca tygodnia, to w weekend trasa mogłaby zostać otwarta" - opisywał Dumin.

Ocenił, że ważne jest to szczególnie w kontekście grup, które miały wcześniej zarezerwowane terminy zwiedzania podziemi. Dodał, że na razie będą obowiązywały dotychczasowe ceny biletów wstępu.

Podziemna Trasa Turystyczna będzie sukcesywnie wyposażana w ekspozycję. Mają to być m. in. urządzenia używane przez górników, umiejscowione w korytarzu z odtworzonym chodnikiem górniczym, który jest częścią podziemi. Kolejne elementy wyposażania mają być wprowadzone od początku przyszłego sezonu turystycznego.

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu powstała z połączenia XIV i XV-wiecznych piwnic, pełniących w przeszłości rolę magazynów kupieckich. Współcześnie zabezpieczone tworzą ok. pół kilometrową trasę sięgająca 12 metrów pod powierzchnią Starówki, na trzech kondygnacjach. PTTK był inicjatorem i jednostką współfinansującą budowę trasy. Wg szacunków gminy rocznie podziemia zwiedzało ok. 130 tys. osób.

W marcu 2016 r. gmina Sandomierz - także na mocy wyroku sądu - przejęła zarząd nad równie chętnie odwiedzaną przez turystów XIV-wieczną Bramą Opatowską. Zabytek, który należy do miasta, również wcześniej dzierżawiło sandomierskie PTTK.

W sporze o atrakcje turystyczne PTTK argumentowało m.in., że przez wiele lat ponosiło nakłady związane z utrzymaniem i remontem obiektów. Gmina proponowała PTTK dalsze zarządzanie zabytkiem, na innych zasadach finansowych, niż było to do tej pory, ale rozwiązanie nie spotkało się z aprobatą przedstawicieli organizacji.

Strony nadal w sądzie dochodzą swoich praw, dotyczących m.in. kwestii finansowych, związanych z bezumownym korzystaniem z obiektów przez ostatnie trzy lata. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.