Sąsiedzi lotniska bez barier budowlanych

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 24-03-2010
  • drukuj
Uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego o utworzeniu obszaru ograniczonego użytkowania wokół Portu Lotniczego Katowice utraciła moc.

Uchwała zapadła w związku z planowanym powiększeniem terminalu pasażerskiego i zwiększeniem przepustowości Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach do 3 mln pasażerów rocznie. Skargi na uchwałę wnieśli mieszkańcy strefy, w której znalazło się  kilka miejscowości – informuje „Rzeczpospolita”.

Zaskakujące okazało się orzeczenie NSA, który stwierdził, że  uchwała sejmiku utraciła moc. Sejmik będzie musiał podjąć nową uchwałę z zastosowaniem procedury przewidzianej w ustawie o udostępnianiu informacji. Zajmie to pewnie wiele czasu, który może się znacznie wydłużyć, jeżeli również przyszła uchwała zostanie zaskarżona do sądu.

W sąsiadujących z lotniskami strefach A obowiązuje całkowity zakaz budowy nowych domów, szpitali i szkół. W domach mieszkalnych, które można wznosić w strefie B, trzeba zapewnić izolacyjność ścian, a w już istniejących zabezpieczyć akustycznie wnętrza. Właściciele domów najbardziej narażonych na hałas mogą się domagać odszkodowań – podaje „Rzeczpospolita”.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE