PARTNER PORTALU
  • BGK

"Ścieżka Chopina" w Radomiu

  • PAP    13 sierpnia 2010 - 13:43

Multimedialny i interaktywny projekt pt. "Ścieżka Chopina. Od mazurka do nokturnu" realizuje od piątku na radomskim dworcu kolejowym i w centrum miasta Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu.
Projekt stanowi część programu obchodów 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina.

Na projekt składają się dwie interaktywne instalacje multimedialne umieszczone w dwóch różnych miejscach Radomia. Pierwszą - ustawiono w hali głównej radomskiego dworca PKP. Ma ona formę przyklejonej na posadzce foliowej klawiatury. Przechodząc po klawiszach, przypadkowe osoby mogą +wygrywać+ nuty znanych utworów Chopina.

Druga instalacja pt. "Luneta" umieszczona została w samym centrum Radomia, na placu Konstytucji 3 Maja. Każdy przechodzień przez specjalnie skonstruowane urządzenie może oglądać otaczającą go przestrzeń i nakładające się na ten obraz nuty. Poruszając lunetą, można uruchomić fragmenty utworów Chopina i ikony związane z jego życiem.

Jak wyjaśnia autor projektu Grzegorz Rogala, w obydwu instalacjach zastosowano kamery internetowe, a urządzenia działają w oparciu o analizę obrazu wideo.

Realizacje łączy ścieżka w postaci prowadzonych ulicami Radomia nut i strzałek.

Według wicedyrektora ds. artystycznych radomskiej "Elektrowni" Zbigniewa Belowskiego, "Ścieżka Chopina" to nie tylko niecodzienny sposób uczczenia Fryderyka Chopina, ale i możliwość bezpośredniego kontaktu odbiorców z jego muzyką.

- Mamy nadzieję, że ta "ścieżka" i ta muzyka zainspiruje wiele osób do tego, żeby głębiej twórczość Chopina przeanalizować i do niej dotrzeć w sposób bezpośredni poprzez kontakt muzyczny - powiedział Belowski.

Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 30 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będzie realizowany do 30 września. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.