ŚDM: Pomorze gotowe na przyjazd młodych katolików z zagranicy

Z Francji i Włoch pochodzi najwięcej uczestników Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), którzy chcą zatrzymać się w pomorskich diecezjach. W sumie chęć przyjazdu na Pomorze w lipcu 2016 r. zadeklarowało dotąd ponad cztery tysiące młodych katolików z zagranicy.
ŚDM: Pomorze gotowe na przyjazd młodych katolików z zagranicy
(fot. facebook.com/swiatowydzienmlodziezy)

Opiekę nad pielgrzymami roztoczą w regionie dwie działające na terenie województwa diecezje - Archidiecezja Gdańska (obejmuje ona Trójmiasto i jego najbliższe okolice), która docelowo ma przyjąć około 10 tysięcy młodych ludzi oraz Diecezja Pelplińska (obejmuje m.in. pozostałą część woj. pomorskiego), do której – według dotychczasowych ustaleń, ma trafić maksymalnie sześć tysięcy osób.

Podobnie, jak inne diecezje na terenie kraju, także te pomorskie, mają zadbać o swoich gości między 20 do 25 lipca przyszłego roku, a na sobotę 23 lipca zaplanować wspólne diecezjalne święto z udziałem m.in. zwierzchników diecezji oraz pielgrzymów z zagranicy i miejscowej młodzieży.

Koordynator ŚDM w Archidiecezji Gdańskiej ks. Krzysztof Nowak powiedział PAP, że – jak dotąd, chęć zamieszkania na terenie tej archidiecezji zadeklarowało około czterech tysięcy osób. „Połowa z nich zarejestrowała się w tzw. systemie krakowskim, a druga połowa - zgłosiła się do członków Neokatechumeny oraz Sióstr Misjonarek Miłosierdzia” – powiedziała PAP ks. Nowak.

Najwięcej Francuzów i Włochów

Wyjaśnił, że największe grupy chętnych stanowią Francuzi i Włosi. „Choć wszyscy mówią, że ostatecznie Włochów będzie więcej, bo oni mają skłonność zgłaszania się na ostatnią chwilę” – powiedział PAP ks. Nowak. Jak dodał, chęć zatrzymania się w okolicach Trójmiasta wyraziły też mniejsze grupy z Niemiec, Kanady, USA, Hiszpanii, Portugalii, Brazylii i Argentyny. „Kościół greckokatolicki zadeklarował, że zaprosi do nas około 500 osób z Ukrainy” – zaznaczył ks. Nowak.

Francuzi przeważają także wśród pielgrzymów, którzy jak dotąd zaoferowali chęć zatrzymania się w ramach ŚDM na terenie diecezji pelplińskiej. „Nasza diecezja jest stosunkowo mało znana w Polsce, a co dopiero mówić o świecie: dotąd oficjalnie zarejestrowaliśmy 165 osób, są też grupy zgłaszające się np. do konkretnych księży” - powiedział PAP ks. Grzegorz Kudelski koordynator przygotowań do ŚDM w Diecezji Pelplińskiej.

Zarówno Archidiecezja Gdańska, jak i Diecezja Pelplińska, chcą uniknąć zakwaterowywania pielgrzymów w szkołach i innych tego typu obiektach: wolą powierzyć ich rodzinom. „Z dotychczasowych deklaracji wiernych wynika, że na razie mamy zapewnione miejsca dla tych pielgrzymów, którzy dotąd się zgłosili, ale z całą pewnością wiele rodzin zgłosi chęć przyjęcia pielgrzymów tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży” – powiedział ks. Nowak.

W przygotowania do ŚDM włączają się samorządy

Na sobotę 23 lipca w Gdańsku pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców zaplanowano spotkanie pod hasłem „Litania narodów”, którego uczestnicy przejdą później do Bazyliki Mariackiej na mszę św., w której – oprócz lokalnych zwierzchników Kościoła - udział wziąć mają także biskupi przyjeżdżający z grupami pielgrzymów. Po nabożeństwie jego uczestnicy udadzą się na Plac Zebrań Ludowych, gdzie zaplanowano koncert o charakterze ewangelizacyjnym, na który złożą się utwory wykonywane w różnych językach.

Na 23 lipca w Pelplinie zaplanowano mszę św., którą odprawi tutejszy biskup, a po południu pielgrzymi będą mogli wziąć udział w Festiwalu Młodych „Przystań”, w ramach którego zaprezentuje się m.in. liczący około 90 osób zespół śpiewaków i orkiestra symfoniczna z toruńskiej szkoły muzycznej. Całość ma poprowadzić Hubert Kowalski – współtwórca opracowania hymnu ŚDM. „Przewidujemy dwa spotkania warsztatowe dla zespołu, pierwsze odbędzie się między 20 a 22 listopada” – powiedział PAP ks. Kudelski.

W obu diecezjach w przygotowania do ŚDM włączają się samorządy. „Mamy systematyczne spotkania z samorządowcami, ale też nasze oczekiwania i prośby mocno stąpają po ziemi” – powiedział PAP ks. Nowak dodając, że poza bieżącą pomocą organizacyjną na czas pobytu pielgrzymów, miasta deklarują też chęć przygotowania różnego rodzaju atrakcji – jak choćby występów teatrów ulicznych czy innych imprez plenerowych adresowanych nie tylko do pielgrzymów, ale też do mieszkańców.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE