PARTNER PORTALU
 • BGK

ŚDM: są już pierwsi pielgrzymi. Zwierzają ziemię toruńską

 • PAP/MIW    11 lipca 2016 - 12:28
ŚDM: są już pierwsi pielgrzymi. Zwierzają ziemię toruńską
Pielgrzymom z Gabonu podoba się w Polsce. (fot. : www.krakow2016.com).

• Grupa z Gabonu to pierwsi pielgrzymi, którzy przyjechali do Polski na Światowe Dni Młodzieży.
• Obecnie zwiedzają diecezję toruńską. W programie są m.in. spotkania z przedstawicielami miejscowych władz, 
• Diecezja toruńska spodziewa się niebawem przyjazdu pozostałych grup młodzieży - z 12 krajów z różnych kontynentów.
Pierwsi pielgrzymi zmierzający na Światowe Dni Młodzieży są już w Polsce. To 29-osobowa grupa z Gabonu.

- Zwiedzają diecezję toruńską, poznają naszą kulturę i historię, rozmawiają z młodymi Polakami i niezdecydowanych zachęcają do spotkania z Franciszkiem - mówi ks. Daniel Adamowicz.

Koordynator ŚDM w diecezji toruńskiej ks. Daniel Adamowicz opowiadał, że młodzież jest zachwycona Polską, zwiedza kolejne miejsca diecezji toruńskiej.

- Poznają nasze miasteczka, kulturę, historię. Rozmawiają też z młodymi Polakami i tych jeszcze niezdecydowanych zachęcają do spotkania z papieżem Franciszkiem - powiedział ks. Adamowicz.

W programie wizyty młodzieży są wspólne modlitwy, spotkania z przedstawicielami miejscowych władz, warsztaty ceramiczne, piknik, wycieczki krajoznawcze i wejścia do ciekawych instytucji kultury.

Młodzi byli już w Lidzbarku, obecnie przebywają w Kowalewie Pomorskim. Stamtąd pojadą do Jabłonowa, Górzna, Nowego Miasta Lubawskiego, Golubia, Unisławia i do Chełmży - tu zatrzymają się na dłużej i od 20 do 25 lipca wezmą udział w dniach w diecezji.

Za tydzień diecezja toruńska spodziewa się przyjazdu pozostałych grup młodzieży - z 12 krajów z różnych kontynentów.

Do przyjęcia pielgrzymów szykuje się także Dolny Śląsk. W diecezjach tamtego regionu w trakcie ŚDM ma się pojawić około 17 tys. pielgrzymów, z których ponad 15 tys. osób będzie przebywać w diecezji wrocławskiej.

- Wszystkie służby są gotowe na przyjęcie pielgrzymów oraz zapewnienie im bezpieczeństwa" - zapewnił wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

Hreniak podkreślił, że Wrocław został wytypowany jako zaplecze medyczne dla Małopolski, gdyby w czasie centralnych ŚDM w tamtym regionie doszło do sytuacji wyjątkowej.

- Jesteśmy gotowi do uruchomienia mostu powietrznego pomiędzy Krakowem a Wrocławiem, a wrocławskie placówki i personel medyczny do udzielenia natychmiastowej pomocy. Mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby - mówił wojewoda.

Hreniak dodał, że spodziewany jest szczególnie wzmożony ruch drogowy na autostradzie A4 po zakończeniu ŚDM w Małopolsce.

- Jesteśmy na to przygotowani, dlatego na dolnośląskim odcinku A4 w miejscu opłat w Karwianach trzy bramki będą otwarte dla ruchu autokarów z pielgrzymami, by nie powstawały korki - poinformował wojewoda.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Na terenie Campusu Misericordiae w sobotę 30 lipca odbędzie się czuwanie młodych z papieżem Franciszkiem, a w niedzielę 31 lipca na zakończenie ŚDM papież odprawi Mszę Posłania. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia ŚDM jest otwarty

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki w dniach 26-31 lipca, od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież. Organizatorzy przewidują, że w wydarzeniu może wziąć udział nawet 1,5 mln osób. Oficjalnej rejestracji dokonało ok. 560 tys. pielgrzymów ze 187 krajów.

Na Dolnym Śląsku najbardziej masowym wydarzeniem ŚDM będzie udział kilkunastu tysięcy pielgrzymów w koncercie Singing Europe. Odbędzie się on w sobotę 23 lipca wieczorem na stadionie miejskim we Wrocławiu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • B28, 2016-07-11 21:57:08

  Polska język - trudna język... Pies ścieka i woda ścieka:-)
 • abcxyzman, 2016-07-11 14:30:36

  Zwierzają ziemię toruńską - nadaje się do Cała Polska czyta dziennikarzom