PARTNER PORTALU
  • BGK

ŚDM. Warszawa gotowa na przyjazd pielgrzymów

  • PAP/JL    22 czerwca 2016 - 08:30
ŚDM. Warszawa gotowa na przyjazd pielgrzymów
Warszawa spodziewa się 25 tys. pielgrzymów na dni w diecezjach, poprzedzające Światowe Dni Młodzieży. Fot. Pixabay.com

25 tys. pielgrzymów przyjedzie do Warszawy na dni w diecezjach, poprzedzające Światowe Dni Młodzieży.
Wśród udogodnień przygotowanych przez władze Warszawy i Mazowsza jest darmowy wstęp do muzeów i darmowy przejazd komunikacją miejską oraz aplikacje mobilne ułatwiające zwiedzanie regionu.

Zgodnie z planem młodzież z całego świata przyjedzie do Warszawy w środę, 20 lipca. Wieczorem w parafiach odbędzie się powitanie grup.

W czasie dni w diecezjach warszawski skwer Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu zamieni się w strefę ŚDM. Powstanie ona dzięki instytucjom miejskim i organizacjom pozarządowym. Będzie tam można obejrzeć filmy, wypocząć, wziąć udział w spotkaniach i dyskusjach z ciekawymi ludźmi, a nawet w zajęciach sportowych.

Pielgrzymi, którzy przyjadą do Warszawy, za darmo będą mogli zwiedzić stołeczne muzea. Otrzymają oni także identyfikatory, dzięki którym będą mogli za darmo odwiedzić 30 podległych samorządowi Mazowsza instytucji kultury, m.in. Państwowe Muzeum Etnograficzne i Stację Muzeum w Warszawie, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, czy Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Samorząd przygotował też przewodnik „Mazowsze przeżyj i poczuj. Szlak papieski i drogi Jakubowe na Mazowszu”. Publikacje przygotowano w ośmiu językach i przekazano diecezjom. Przewodnik zawiera opis miejsc związanych z papieżem Janem Pawłem II, szlaków „Drogi św. Jakuba w Polsce” oraz informacje o największych atrakcjach turystycznych Mazowsza.

Z myślą o pielgrzymach przygotowano także bezpłatną aplikację mobilną, zawierającą informacje o atrakcjach turystycznych regionu, szlakach, wydarzeniach i obiektach sakralnych. Będzie ona dostępna także bezpośrednio w sklepach: Google Play, App Store oraz Windows Store.

Z kolei w aplikacji WarsawTour przygotowano trasę śladami Jana Pawła II. Poza tym aplikacja – działająca zarówno offline jak i online – pozwala zaplanować zwiedzanie Warszawy według indywidualnych zainteresowań – można wybrać jeden z 16 tematów spacerów.

Pielgrzymi przebywający w stolicy mogą liczyć na darmową komunikację miejską, będą również uprawnieni do darmowych przejazdów kolejami na terenie woj. mazowieckiego. Dla pozostałych pielgrzymów KM i WKD przygotowały m.in. ofertę KM-35 (przeznaczona dla dzieci i młodzieży do ukończenia 26. roku życia oraz dla osób, które ukończyły 60 lat) uprawniającą do 35 proc. ulgi. Zgodnie z zapowiedzią, dla pielgrzymów ma być także zorganizowany przejazd na centralne obchody ŚDM w Krakowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • omennka, 2016-07-01 02:26:22

    Ściągnijcie sobie apkę Blueanker Traveller, została stworzona na ŚDM, jest spiewnik , lokalizator i nawigacja, jest też alarm, możemy wtedy w razie niebezpieczeństwa powiadomić znajomych i służby.