PARTNER PORTALU
  • BGK

ŚDM: Zagraniczni pielgrzymi zwiedzają Podlaskie

  • bad/PAP    23 lipca 2016 - 10:52
ŚDM: Zagraniczni pielgrzymi zwiedzają Podlaskie

Do Białegostoku przyjechało ok. 770 osób z 17 krajów. Fot. wrotapodlasia.pl

Do miejscowości w Podlaskiem m.in. Suchowoli, Białowieży, Supraśla, Korycina i Sokółki - wybrali się w sobotę zagraniczni pielgrzymi, którzy przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie przyjechali na Dni w Diecezjach do Białegostoku.
W sumie do Białegostoku przyjechało ok. 770 osób z 17 krajów, m.in. z Włoch, Rwandy, Zambii, Rosji, Białorusi, Kuby i Argentyny. Większość pielgrzymów przyjechała do miasta w środę, część jest tutaj od poniedziałku. Przyjęcie pielgrzymów, a także ich pobyt organizuje Centrum ŚDM Betania w Archidiecezji Białostockiej we współpracy z miastem Białystok. Pielgrzymi zatrzymali się u rodzin w mieście, a także okolicznych miejscowościach.

Sobota jest w Archidiecezji Białostockiej dniem wycieczek turystycznych. Po porannej mszy św. pielgrzymi rozjechali się do kilkunastu miejscowości w regionie by - jak mówią organizatorzy - poznać uroki, ale też historię i kulturę tych miejsc.

Supraśl, który położony jest kilkanaście kilometrów od Białegostoku, to niewielka miejscowość, którą zachwycają się wszyscy odwiedzający. Tutaj wybrała się grupa pielgrzymów z Zambii. Będą zwiedzać Muzeum Ikon, które znajduje się w zabudowaniach ponad 500-letniego prawosławnego klasztoru pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Muzeum posiada w swoich zbiorach jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji ikon z XVIII, XIX i XX wieku, a także unikatowe XVI-wieczne freski.

Geograficzny środek Europy, czyli Suchowolę, poznają pielgrzymi z Litwy i Słowacji. Na głównym rynku w mieście ustawiony jest głaz wytyczający środek Europy. Znajduje się też tu łuk z Krzyżem Papieskim, wybudowanym z okazji pielgrzymki Jana Pawła II w 1991 roku. Suchowola odwiedzana jest też przez liczne pielgrzymki, bo jest to miejsce urodzenia (Okopy k. Suchowoli), dzieciństwa i młodości błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Szwajcarzy wybrali się do Białowieskiego Parku Narodowego. Będą wędrować ścieżką "Żebra żubra", która prowadzi w przeważającej części przez tereny podmokłe puszczy i z tego powodu zbudowana została drewniana kładka. Ścieżka ma długość 4 km, kończy się przy wejściu do rezerwatu pokazowego. Są tu wybiegi m.in. żubrów, koników tarpanów, dzików, jeleni, saren oraz łosi.

Natomiast do Narwiańskiego Parku Narodowego pojechali Włosi. Będą mieli okazję przebyć 1,5-kilometrową kładkę, która łączy wsie Waniewo i Śliwno, położone na przeciwnych brzegach Narwi. Część trasy pokonuje się na specjalnych platformach pontonowych. W Waniewie można też wejść na wieżę widokową skąd jeszcze lepiej widać rzekę.

Na zakończenie tego dnia, na Rynku Miejskim w Białymstoku, odbędą się koncerty. Zagrają podczas nich zespoły: Strona B, Siostry Jeremiasza oraz Sirion.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach od 26 do 31 lipca w Krakowie. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek, który odwiedzi także Częstochowę i Oświęcim. ŚDM poprzedzają organizowane w całym kraju Dni w Diecezjach, które potrwają do 25 lipca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.