PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejmik uczcił rocznicę Polskiego Sierpnia

  • PAP    25 sierpnia 2010 - 18:50

Oświadczenie w sprawie uczczenia 30. rocznicy Polskiego Sierpnia oraz powstania NSZZ "Solidarność" przyjęli jednogłośnie podczas środowej sesji radni Sejmiku Woj. Śląskiego.
Pierwotny projekt tekstu oświadczenia - zgłoszony przez przewodniczącego klubu radnych PiS Czesława Sobierajskiego - zawierał m.in. sformułowanie, że "robotnicy upomnieli się o Boga i Krzyż Chrystusa w życiu Narodu", ostatecznie zostało ono zmienione na "robotnicy upomnieli się o chrześcijańską tożsamość Narodu".

- Uznaliśmy, że waga tego oświadczenia będzie wtedy istotna, kiedy będzie przyjęte jednogłośnie tak, jak się stało. Ponieważ część kolegów podnosiła fakt, że zbyt często ostatnio krzyż używany jest w kontekście politycznym, chcieliśmy tego uniknąć - wyjaśnił zmianę wicemarszałek woj. śląskiego z ramienia PO Piotr Spyra.

W przyjętym tekście radni przypominają m.in., że mija właśnie 30 lat od wydarzeń sierpniowych 1980 r. - mających wyjątkowe znaczenie w dziejach Polski, Europy i świata. - Sejmik Woj. Śląskiego pragnie uczcić te wydarzenia, kiedy polscy robotnicy upomnieli się o chrześcijańską tożsamość Narodu, wolność i godność człowieka, prawdę i chleb dla każdego - napisali radni.

Podkreślili również, że ówczesny wielki ruch całego społeczeństwa - "silny wspólnotą wartości i umocniony przesłaniem Ojca Świętego Jana Pawła II" - zmienił losy ojczyzny i wpłynął na historię świata. Radni zaznaczają, że "dzisiejsza polska demokracja wyrosła z doświadczenia ruchów wyzwoleńczych i ideałów Solidarności".

- Świadomi potrzeby kontynuacji realizacji wartości dobra wspólnego, uznajemy za swą szczególną powinność działania na rzecz społecznej solidarności oraz zrównoważonego rozwoju naszego województwa. Sejmik Woj. Śląskiego dziękuje, składa hołd i wyraża uznanie ludziom ruchów niepodległościowych i całego NSZZ "Solidarność" za walkę o niepodległą, wolną i demokratyczną Polskę - napisali radni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.