Seniorzy na warsztatach w Warszawie

Jak ustrzec się przed oszustwami, jak chronić wnuki przed przestępczością internetową - m.in. tego mogą dowiedzieć się we wtorek seniorzy podczas zorganizowanych dla nich warsztatów na warszawskim Torwarze.
Seniorzy na warsztatach w Warszawie

Impreza skierowana do seniorów i osób po 50. roku rozpoczęła się w poniedziałek i potrwa do środy.

"Chodzi nam przede wszystkim o to, by uczulić seniorów na różnego rodzaju zagrożenia. Niestety nadal dość często padają ofiarą oszustw, m.in. prowadzonych metodą na wnuczka. Dlatego policjanci będą im radzić, w jaki sposób ustrzec się przed tego typu przestępczością" - powiedziała we wtorek Małgorzata Woźniak, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które jest jednym z organizatorów imprezy.

Współorganizują ją także: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Zdrowia oraz Miasto Stołeczne Warszawa.

Mimo licznych apeli policji, metoda "na wnuczka" jest jedną z najpopularniejszych form oszustwa. Przestępcy wybierają swoje ofiary, np. przeszukując książki telefoniczne lub obserwując osiedla i zaczepiając starsze osoby.

Później dzwonią do nich, podają się za bliskiego krewnego - wnuczka, wnuczkę - prosząc równocześnie o szybką, często bardzo wysoką pożyczkę. Zastrzegają też, że pieniądze odbierze zaufany przyjaciel.

W ten sposób potrafią wyłudzić od swoich ofiar nawet oszczędności życia.

"Chcemy zwrócić uwagę seniorom na to, jak bardzo ważna jest ich czujność, że zawsze powinni sprawdzać, kto do nich dzwoni i w jakim celu" - powiedziała rzeczniczka.

Dodała, że taka czujność może pomóc ustrzec się i innych oszustw, np. gdy kradzieży dokonują osoby podające się za pracowników administracji.

Policjanci będą także doradzać, na co zwracać uwagą podczas opiekowania się wnukami.

"Coraz częściej dzieci korzystają z internetu. Ich babciom lub dziadkom może wydawać się, że np. tylko grają w jakąś grę lub oglądają bajkę. Tymczasem internet może być bardzo niebezpieczny - na to również będziemy uczulać" - zaznaczyła Woźniak.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE