PARTNER PORTALU
  • BGK

Sezon turystyczny w Wieliczce rozpoczęty

  • PAP    12 kwietnia 2013 - 15:12
Sezon turystyczny w Wieliczce rozpoczęty

Dwie nowe komory - Witos i Gwarków - przygotowała Kopalnia Soli w Wieliczce na inaugurację letniego sezonu turystycznego. Otwarcia sezonu w kopalni dokonał w piątek w komorze Witos wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.
Obie komory znajdują się w rejonie komór Wisła-Warszawa-Budryk-Staszic. W komorze Witos, położonej 125 metrów pod ziemią, znajduje się podziemny plac zabaw dla dzieci; komora Gwarków, znajdująca się 10 metrów niżej, została wystylizowana na karczmę górniczą.

"To jest diament w polskich zasobach" - powiedział o kopalni wicepremier. Podziękował władzom kopalni za nadanie imienia Witosa komorze, w której młodzi ludzie będą mogli odpocząć i nawiązać łączność między przeszłością, teraźniejszością a przyszłością.

"To dla naszego środowiska jest wielkie dziękczynienie dla roli naszego patrona i przywódcy (Witosa, lidera ruchu ludowego - PAP), ale także wielkie zobowiązanie dla wszystkich nas, którzy pełnimy funkcje rządowe i samorządowe do wspierania i chronienia Wieliczki" - powiedział Janusz Piechociński.

Jak podkreślił, w obecnym świecie, gdzie zrywają się myśli, koncepcje, każdy powinien ocalić swój ślad od zapomnienia. "Cieszę się, że Wieliczka jest takim narodowym przykładem ocalania tego świata, pielęgnowania i pokazywania, czym ta Polska przeszła i obecna chce się dzielić w przestrzeni międzynarodowej. Chce się dzielić wspaniałą tradycją, ale chce także pokazać wspólnotę ludzi i wspólnotę wartości" - podkreślił Piechociński. Zapowiedział, że przekaże do kopalni swój mundur "pierwszego górnika RP", przekazany mu przez górników węgla kamiennego.

Prezes Kopalni Soli "Wieliczka" S.A. Kajetan d'Obyrn wyraził przekonanie, że obecny, paręsetny sezon turystyczny, jeżeli zacząć liczyć np. od Mikołaja Kopernika, który zwiedzał kopalnię, będzie równie udany jak poprzednie.

Komora Wincentego Witosa (Witos Górna) jest częścią zespołu komór - tzw. pola odbudowy Witos, które powstało na początku XX wieku. Ze względu na charakter złoża pole odbudowy Witos eksploatowano metodą filarowo-komorową: pomiędzy kolejnymi, pozostałymi po wybraniu soli pustkami pozostawiano solne filary zabezpieczające. Zwyczajem w kopalni było nazywanie komór i chodników na cześć wybitnych Polaków. Uczczonym w ten sposób został wówczas działacz ludowy i premier Wincenty Witos.

W komorze Witos przygotowano dla dzieci zabawy związane np. z sygnalizacją szybową, łącznością, transportem czy rozpoznawaniem minerałów. Są drewniane wagoniki, lokomotywa, klocki, wózki wzorowane na tych prawdziwych kopalnianych, zjeżdżalnia, a także interaktywne ściana i podłoga do gier rozgrywających się w przestrzeni kopalni. Są miejsca do odpoczynku dla rodzin.

Jak wyjaśnił Kajetan d'Obyrn, pracom nad przygotowaniem i udostępnieniem komory Witos przyświecała idea edukacji przez zabawę i doświadczenie. "Wiele atrakcji inspirowanych jest historią oraz funkcjonowaniem zabytkowej kopalni" - dodał.

"Staramy się, by unikatowe wielickie podziemia były miejscem przyjaznym całym rodzinom, a wizyta w nich stanowiła dla najmłodszego pokolenia nie tylko sposób na ciekawe spędzenie czasu, ale również rozbudzała ciekowość świata" - powiedział prezes spółki Kopalnia Soli "Wieliczka" Trasa Turystyczna, Marian Leśny.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.