PARTNER PORTALU
  • BGK

Sezon w Tatrach najlepszy w ciągu ostatnich lat

  • PAP    31 sierpnia 2012 - 18:38
Sezon w Tatrach najlepszy w ciągu ostatnich lat

Mijający wakacyjny sezon turystyczny pod Tatrami można zaliczyć do najlepszych w ostatnich latach - powiedział w piątek dyrektor Biura Promocji Zakopanego Andrzej Kawecki. O dużej liczbie turystów świadczą m.in. statystyki wejść w Tatry.
Mimo że w lipcu na Podhalu nie było najlepszej pogody, to samych wejść na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) w tym miesiącu było ponad pół miliona. W analogicznym okresie ub.r. Tatry odwiedziło ok. 460 tys. turystów.

Czytaj też: Turystyczne oblężenie w Tatrach

Statystyki z sierpnia nie są w pełni znane, ale już wiadomo, że w tym miesiącu padł tygodniowy rekord wejść w góry. Apogeum ruchu turystycznego było w okolicy święta maryjnego, 15 sierpnia. Tylko w tym tygodniu Tatry odwiedziło 180 tys. osób.

"Statystyki świadczą o tym, że ludzie przyjeżdżają do Zakopanego przede wszystkim po to, żeby obcować z przyrodą, podziwiać piękno gór i wypoczywać aktywnie, w ruchu" - stwierdził Kawecki.

Czytaj też: Osiem osób zginęło latem w górach

Jego zdaniem na udany sezon pod Tatrami miały m.in. wpływ bankructwa biur podróży organizujących zagraniczne wakacje oraz słaby kurs złotówki w stosunku do euro.

Wpływy z tytułu opłaty miejscowej, którą ponoszą turyści odwiedzający stolicę Tatr, będą znane dopiero w październiku. Wówczas będzie dokładnie wiadomo, ilu turystów odwiedziło Zakopane w wakacje.

Z mijającego wakacyjnego sezonu zadowoleni są również wynajmujący turystom kwatery w Zakopanem. Jak powiedziała PAP Marianna Ustupska, właścicielka pensjonatu w Zakopanem, wszystkie miejsca noclegowe miła zarezerwowane już w czerwcu.

W Zakopanem jest oficjalnie zarejestrowanych łącznie ponad 27 tys. miejsc noclegowych w hotelach, pensjonatach i kwaterach prywatnych. Do tego dochodzi szara strefa - tzn. właściciele kwater, unikający płacenia podatków i opłat miejscowych.

W Zakopanem ceny noclegów w popularnych prywatnych kwaterach wahają się między 40 a 80 zł od osoby za dobę pobytu, natomiast w hotelach pod Giewontem ceny zaczynają się od 100 zł.

Jak zauważa Kawecki, rosnąca konkurencja sprawiła, że jakość świadczonych usług hotelarskich pod Giewontem jest coraz wyższa, a ceny pozostają na podobnym poziomie, co w latach ubiegłych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.