PARTNER PORTALU
  • BGK

"Sezonu Lublin" 2018: imprezy, atrakcje, zapisy

  • PAP/MIW    7 kwietnia 2018 - 10:59
"Sezonu Lublin" 2018: imprezy, atrakcje, zapisy
siódma edycja "Sezonu Lublin" obejmuje prawie 280 różnego rodzaju imprez (fot. mat. UM Lublin)

Zwiedzanie Lublina różnymi trasami tematycznymi, wycieczki, gry miejskie, warsztaty, spływy kajakowe wypełniają program „Sezonu Lublin”, który rozpoczyna sezon turystyczny w mieście. Podczas 10 dni „Sezonu” zaplanowano w sumie 280 imprez.
  • Siódma edycja "Sezonu Lublin" rozpocznie się 27 kwietnia i potrwa do 6 maja. Oferta "Sezonu". Zapisy na imprezy i atrakcje ruszają jednak już od piątku 13 kwietnia. Udział w nich jest bezpłatny.
  • Została przygotowana przez miejski samorząd we współpracy z 30 partnerami - głównie instytucjami kultury, stowarzyszeniami i fundacjami.
  • - Staramy się zachęcić jak najwięcej mieszkańców i turystów do skorzystania z naszych zasobów. Od lat staramy się rozwijać i udoskonalać naszą ofertę - powiedział wiceprezydent Lublina Krzysztof Komorski.

Tegoroczna, siódma edycja "Sezonu Lublin" obejmuje prawie 280 różnego rodzaju imprez, ale w sposób szczególny ma nawiązywać do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i przypominać o roli Lublina w tym historycznym wydarzeniu. W Lublinie w listopadzie 1918 r. powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, znany również jako rząd Ignacego Daszyńskiego lub rząd lubelski.

- Podkreślamy rolę naszego miasta w tej historii dawnej i współczesnej a oferta "Sezonu Lublin" jest też "skrojona" pod tę narrację historyczną - dodał Komorski.

W programie "Sezonu Lublin" są spacery i wycieczki piesze szlakami m.in. Unii Lubelskiej, Konstytucji 3 Maja, Jana Pawła II, Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Będą też spacery prezentujące ślady obecności i historii lubelskich Żydów, dzieje lubelskiego przemysłu, lubelskich jarmarków czy historię lubelskiego sądownictwa. Specjalne spacery po mieście poświęcone będą biografii i historii słynnych lublinianek - artystek, kobiet nauki i działaczek społecznych.

Można będzie również zwiedzać z przewodnikami m.in. Muzeum Wsi Lubelskiej, seminarium duchowne, Muzeum na Majdanku, Port Lotniczy Lublin. Zaplanowano także zwiedzanie z przewodnikiem kaplicy Trójcy Świętej - jednego z najważniejszych zabytków Lublina - gdzie znajdują się unikalne freski bizantyńsko-ruskie powstałe 600 lat temu.

Organizowane będą bardzo różnorodne warsztaty poświęcone m.in. kuchni 20-lecia międzywojennego, sztuce pieczenia lubelskiego cebularza, technice sitodruku, stylistyce plakatu 20-lecia międzywojennego. Specjalne spotkania tematyczne połączone z warsztatami decoupage i kaligrafii związane będą z historią Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który w tym w roku także obchodzi 100-lecie istnienia.

W programie "Sezonu" są też spotkania tematyczne i prelekcje poświęcone wielokulturowości miasta, architekturze międzywojennego Lublina, wybitnym poetom i artystom tamtego okresu.

"Sto kajaków na stulecie odzyskania niepodległości" - pod takim hasłem zorganizowana będzie seria spływów kajakowych rzeka Bystrzycą przez Lublina. Zaplanowano również imprezy biegowe i wycieczki rowerowe (np. śladami wydarzeń z 1918 roku w Lublinie) oraz gry miejskie m.in. dotyczące wybitnych lublinian, legendarnego skarbca kupców lubelskich czy historii odzyskania niepodległości. Będzie też możliwość poznania historii zakładów przemysłowych podczas wycieczki kultowym Żukiem - samochodem dostawczym produkowanym niegdyś w Lublinie.

Siódma edycja "Sezonu Lublin" potrwa do 6 maja. Oferta "Sezonu" została przygotowana przez miejski samorząd we współpracy z 30 partnerami - głównie instytucjami kultury, stowarzyszeniami i fundacjami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.