PARTNER PORTALU
  • BGK

Skansen w Chorzowie zmieni szlak

  • PAP    24 lipca 2013 - 21:19
Skansen w Chorzowie zmieni szlak

Zmiany mające zwiększyć popularność Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego chce wprowadzić jego operator - Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie. Trwają prace nad aktualizacją bazy danych i lepszą promocją szlaku.
Poinformował o tym podczas środowej konferencji prasowej w Chorzowie pełnomocnik dyrektora muzeum Przemysław Nocuń.

"Ponieważ Szlak Zabytków Techniki jest dla naszego regionu bardziej charakterystyczny, Szlak Architektury Drewnianej spadł trochę na drugi plan. Od początku roku staliśmy się - decyzją woj. śląskiego - operatorem śląskiego odcinka tego szlaku i mamy nadzieję to zmienić, upowszechnić zwiedzanie zabytków na nim położonych" - powiedział.

"Chcemy, aby był lepiej postrzegany, lepiej widoczny i bardziej popularny, aby więcej turystów go zwiedzało. Chcemy również w jak najlepszy sposób przekazać informacje na temat historii obiektów, ich wyposażenia, co jest na tym szlaku charakterystycznego" - dodał.

Chorzowskie muzeum współpracuje w tej dziedzinie ze Śląskim Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach. Jedno ze wspólnych przedsięwzięć to konkurs fotograficzny, który zostanie rozstrzygnięty po wakacjach. Planowana jest też aktualizacja bazy danych i lepsze oznakowanie obiektów.

Za najciekawszą z atrakcji szlaku Nocuń uznał chorzowski skansen, gdzie znajduje się kilkadziesiąt obiektów z całego województwa o różnym charakterze - budynki mieszkalne, gospodarcze, sakralne.

Do najstarszych i najciekawszych należą też kościoły w Sierakowicach i Poniszowicach k. Gliwic oraz Łaziskach Wodzisławskich, spichlerz plebański w Przyszowicach, dom tkacza w Bielsku - Białej, czy późne, bo powstałe na pocz. XX w. obserwatorium meteorologiczne w Raciborzu. W sumie oprócz skansenu szlak na terenie woj. śląskiego obejmuje ok. 100 obiektów.

"Chcemy przede wszystkim popularyzować istnienie takiego szlaku. Myślimy o tym, żeby z naszego skansenu kilka razy w roku organizować objazdowe wycieczki autokarem, lub piesze czy rowerowe po kilku obiektach. Myślimy też o konferencjach, cyklu prelekcji. Pomysły mamy, chcemy je wcielić w życie, aby woj. śląskie było postrzegane jako miejsce, gdzie mamy bardzo ciekawą architekturę drewnianą, często sięgającą swoimi korzeniami późnego średniowiecza" - powiedział Przemysław Nocuń.

Zaznaczył, że działania na rzecz szlaku są i będą prowadzone we współpracy z woj. małopolskim, które traktuje szlak na swoim terenie jako jeden ze sztandarowych produktów turystycznych. W przyjętej wiosną tego roku wspólnej strategii rozwoju województw śląskiego i małopolskiego do 2020 r. jednym z celów jest wypromowanie Szlaku Architektury Drewnianej. Ma być jednym z flagowych produktów turystycznych Polski południowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.