PARTNER PORTALU
  • BGK

Skaryszewski jarmark koński zmienia oblicze

  • PAP/JL    15 lutego 2016 - 09:20
Skaryszewski jarmark koński zmienia oblicze
Jarmark w Skaryszewie zmienia się z tradycyjnego targu końmi w festyn ludowy. Fot. Skaryszew.pl

Jarmark w Skaryszewie zmienia się z tradycyjnego targu końmi w festyn ludowy. Co roku na handel trafia mniej zwierząt, a poszerza się oferta stoisk z rękodziełem i produktami regionalnymi.
Według organizatorów jarmark to największa taka impreza w kraju. Jednak – jak zaznacza burmistrz miasta Ireneusz Kumięga – czasy, kiedy w Skaryszewie handlowano tysiącem koni to już przeszłość.

– Obserwujemy, że zwierząt jest coraz mniej. Jeszcze kilka lat temu było ich około 1-1,5 tys., a w ubiegłym roku niecałe pół tysiąca – mówi burmistrz. – Kwitnie za to handel rękodziełem ludowym i produktami regionalnymi – dodaje Ireneusz Kumięga.

W ocenie burmistrza zmiana charakteru jarmarku nie powoduje jednak mniejszego zainteresowania imprezą. Dwudniowe targi odwiedza zwykle ok. 10 tys. osób.

Zdaniem obrońców praw zwierząt, którzy co roku przyjeżdżają do Skaryszewa, mimo zmniejszającej się liczby koni wciąż wiele z nich sprzedawanych jest na rzeź.

– Nie możemy się z tym pogodzić. Od lat przekonujemy, że koń powinien być przez polskie prawo traktowany jako zwierzę towarzyszące człowiekowi. Taki zapis wiązałby się z zakazem hodowli koni na rzeź i ich wywozem z Polski – uważa Scarlet Szyłogalis z Fundacji Tara – Schronisko dla Koni.

Roczny eksport koni rzeźnych z Polski szacowany jest na ok. 25-30 tys. sztuk. Ok. 95 proc. koni trafia do Włoch, pozostałe 5 proc. – do Francji i Belgii. Wkrótce polska konina ma być też eksportowana do Japonii; niedawno uzgodniono warunki handlu mięsem końskim z tym krajem.

Jarmark ma charakter ludowego festynu. Odbywają się występy kapel ludowych i pokazy koni zimnokrwistych. Na głównym trakcie, zwanym Aleją Twórców Ludowych, zaopatrzyć się można w wyroby z wikliny, gliniane naczynia i rzeźby ludowe. Sprzedawcy oferują także produkty regionalne: miody, sery i chleby.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.