PARTNER PORTALU
  • BGK

Skoczów: Andrzej Duda wziął udział w orszaku Trzech Króli

  • PAP/KDS    6 stycznia 2018 - 05:48
Skoczów: Andrzej Duda wziął udział w orszaku Trzech Króli
W tym roku orszaki przejdą ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 zagranicą (fot.Twitter/Gdynia)

Ulicami ponad 6000 miast przeszły w sobotę (6.01) orszaki Trzech Króli. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczył w wydarzeniu w Skoczowie (woj. śląskie). Hasło pochodu w tym roku to "Bóg jest dla wszystkich".
  • 6 stycznia w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara.
  • W związku z tym ulicami miast przeszły orszaki Trzech Króli.
  • Para prezydencka wzięła w nim udział w Skoczowie. 

W Skoczowie orszak przeszedł ulicami miasta po raz czwarty. W postacie królów: Kacpra, symbolizującego Europę, Melchiora - Azję, a także Baltazara - Afrykę, tradycyjnie wcielili się mieszkańcy. Monarchowie po godz. 14. wymaszerowali ze swymi orszakami z różnych miejsc i skierują się w stronę rynku. W jednym z pochodów, europejskim, z Kacprem wyruszyła prezydencka para.

Odbyło się wspólne kolędowanie przy bożonarodzeniowej stajence. Oprawę wydarzenia zapewnił góralski zespół "Równica" z Ustronia. Uczestnicy zatańczyli wspólnie poloneza do kolędy "Bóg się rodzi".

Skoczowski orszak zorganizowała Akcja Katolicka przy miejscowej parafii św. Apostołów Piotra i Pawła.

Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. W tym roku przeszło ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 zagranicą. Kończy ono obchody Bożego Narodzenia. Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki - wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy (trzej królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary: Kacper - kadzidło, symbol boskości, Melchior - złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar - mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci.

Mędrców ze Wschodu w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w.; w XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii (Niemcy). 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.