PARTNER PORTALU
  • BGK

Skontrolują autokary podczas ferii

  • PAP    10 stycznia 2012 - 15:31
Skontrolują autokary podczas ferii

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego sprawdzą m.in. stan techniczny autokarów, którymi dzieci jadą na zimowy wypoczynek oraz trzeźwość kierowców. Kontrole ruszą w piątek w związku z rozpoczynającymi się feriami zimowymi.
Jak poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, kontrole będą odbywały się w miejscach odjazdów autokarów i na głównych szlakach komunikacyjnych. Wojewódzkie inspektoraty będą też mogły wyznaczać stałe punkty kontroli, gdzie autokar będzie podjeżdżał do kontroli przed wyjazdem. Oprócz inspektorów, kontrole mają prowadzić też policjanci ruchu drogowego.

- Będziemy sprawdzali to, co wiąże się z bezpieczeństwem przewozu, czyli działanie hamulców i układu kierowniczego czy stan opon. Będziemy kontrolować także dokumenty przewozowe, czas pracy kierowcy oraz to, czy jest trzeźwy - powiedział rzecznik.

Dodał, że jeżeli rodzice będą chcieli, by Inspekcja Transportu Drogowego sprawdziła autokar, którym ich dzieci wyjeżdżają na ferie, to mogą skontaktować się telefonicznie lub emaliowo z wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego.

Rzecznik poinformował, że w czasie ubiegłorocznych ferii zimowych inspektorzy transportu drogowego skontrolowali na terenie całego kraju około tysiąc autokarów przewożących dzieci, a 98 kierowców ukarali mandatami.

- Zatrzymano 57 dowodów rejestracyjnych pojazdów. Na szczęście nie zatrzymano żadnego kierowcy będącego w stanie po spożyciu alkoholu. W porównaniu z feriami w 2010 r. spadła o około 2 proc. w czasie ubiegłorocznych ferii liczba zatrzymanych dowodów rejestracyjnych i o około 0,5 proc. liczba nałożonych na kierowców mandatów - powiedział rzecznik.

Tegoroczne ferie zimowe w Dolnośląskim, Mazowieckim, Opolskim i Zachodniopomorskim potrwają od 16 do 29 stycznia, uczniowie z Podlasia oraz Warmii i Mazur pojadą na wypoczynek między 23 stycznia a 5 lutego. Od 30 stycznia do 12 lutego ferie będą mieli uczniowie z Lubelskiego, Łódzkiego, Podkarpackiego, Pomorskiego i Śląskiego. Ostatni, bo między 13 a 26 lutego, na ferie pojadą uczniowie z Kujawsko-Pomorskiego, Lubuskiego, Małopolskiego, Świętokrzyskiego i Wielkopolskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.