PARTNER PORTALU
  • BGK

Skwer abp. Życińskiego w centrum Lublina

  • PAP    23 lutego 2012 - 14:06

Imię zmarłego przed rokiem metropolity lubelskiego abp. Józefa Życińskiego będzie nosił skwer w centrum Lublina. W czwartek rada miasta przyjęła uchwałę w tej sprawie.
Z wnioskiem o nadanie skwerowi imienia abp. Życińskiego wystąpił prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Radni zaakceptowali wniosek jednogłośnie, bez dyskusji.

W uzasadnieniu uchwały prezydent Żuk (oceń jego działania) podkreślił, że abp Życiński był jedną z najwybitniejszych postaci Kościoła katolickiego w Polsce, utytułowanym i docenianym w świecie filozofem i humanistą. W latach 1997-2011 pełnił funkcję metropolity lubelskiego. "Jego kazania stanowiły drogowskazy dla mieszkańców Polski i Lublina, którego przewodnikiem duchowym był przez ostatnich czternaście lat życia" - zaznaczył prezydent Żuk.

W styczniu tego roku KUL zwrócił się do prezydenta Lublina o uczczenie pamięci abp. Życińskiego przez nadanie jego imienia skwerowi położonemu niedaleko uczelni, której zmarły był wielkim kanclerzem. W ubiegłym roku z takim samym wnioskiem wystąpili radni PO.

Skwerem Arcybiskupa Józefa Życińskiego nazwano niewielki, zadrzewiony plac położony pomiędzy Alejami Racławickimi i ul. Radziszewskiego. Dotychczas skwer nie nosił żadnej nazwy. Tuż przy nim budowany jest reprezentacyjny gmach Centrum Spotkania Kultur.

Abp Józef Życiński zmarł nagle w Rzymie 10 lutego 2011 r.; uczestniczył wówczas w obradach Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Był wybitnym filozofem, teologiem, publicystą, jednym z najbardziej znaczących i wyrazistych hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce.

Został pochowany w krypcie archikatedry lubelskiej. Obecny na jego pogrzebie prezydent RP Bronisław Komorowski pośmiertnie odznaczył abp. Życińskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w działalności duszpasterskiej oraz osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej, za chrześcijańskie świadectwo humanizmu i tolerancji".

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.