Skwer im. por. Jana Rzepy we Wronkach

Skwer i tablicę im. por. Jana Rzepy - ostatniego powstańca wielkopolskiego, uczestnika I i II wojny światowej odsłonięto w piątek we Wronkach (wielkopolskie). Jan Rzepa zmarł w marcu 2005 roku, spoczywa na wronieckim cmentarzu.

Jak powiedział w piątek Łukasz Majchrzak z Urzędu Miasta i Gminy we Wronkach, z inicjatywą upamiętnienia por. Rzepy wystąpili członkowie Wronieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Historica".

- Jako urząd wsparliśmy ich organizacyjnie, gmina przekazała środki na organizację tego skweru. Mieści się on w centrum miasta, liczymy, że będzie on odwiedzany także przez turystów - powiedział.

Jan Rzepa urodził się 14 czerwca 1899 roku w Ćmachowskich Hubach pod Wronkami. W 1917 roku został powołany do wojska. W armii niemieckiej walczył pod Verdun. W czasie wybuchu Powstania Wielkopolskiego był w domu na urlopie z wojska.

Jako powstaniec znalazł się w grupie, która zdobyła stację kolejową w Miałach koło Wronek. Później walczył w 2. Pułku Strzelców Wielkopolskich. Od września 1919 roku walczył na froncie wschodnim, w wojnie polsko-bolszewickiej. Ponownie zmobilizowany w 1939 roku przeszedł szlak bojowy Armii Poznań.

Po wojnie pracował w Poznaniu. W 1959 r. przeprowadził się do Wronek i podjął pracę w przedsiębiorstwie komunalnym, gdzie doczekał się emerytury. We wrześniu 1999 r. uczestniczył w odsłonięciu Pomnika Powstańców Wielkopolskich i Kompanii Obrony Narodowej we Wronkach.

Jan Rzepa dochował się czwórki dzieci, 18 wnuków, 36 prawnuków, 4 praprawnuków. Od kwietnia 2004 roku był ostatnim powstańcem wielkopolskim.

Zmarł 23 marcu 2005 roku. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W rok po jego śmierci tablica z jego nazwiskiem została umieszczona na Pomniku Powstańców Wielkopolskich i Kompanii ON "Wronki" przy Rondzie Europa we Wronkach.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu; objęło teren całej Wielkopolski. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 roku, choć prawo do Ziemi Wielkopolskiej dał wcześniej odrodzonej Polsce Traktat Wersalski 28 czerwca 1919 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE