PARTNER PORTALU
  • BGK

Skwer im. por. Jana Rzepy we Wronkach

  • PAP    24 września 2010 - 20:36

Skwer i tablicę im. por. Jana Rzepy - ostatniego powstańca wielkopolskiego, uczestnika I i II wojny światowej odsłonięto w piątek we Wronkach (wielkopolskie). Jan Rzepa zmarł w marcu 2005 roku, spoczywa na wronieckim cmentarzu.
Jak powiedział w piątek Łukasz Majchrzak z Urzędu Miasta i Gminy we Wronkach, z inicjatywą upamiętnienia por. Rzepy wystąpili członkowie Wronieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Historica".

- Jako urząd wsparliśmy ich organizacyjnie, gmina przekazała środki na organizację tego skweru. Mieści się on w centrum miasta, liczymy, że będzie on odwiedzany także przez turystów - powiedział.

Jan Rzepa urodził się 14 czerwca 1899 roku w Ćmachowskich Hubach pod Wronkami. W 1917 roku został powołany do wojska. W armii niemieckiej walczył pod Verdun. W czasie wybuchu Powstania Wielkopolskiego był w domu na urlopie z wojska.

Jako powstaniec znalazł się w grupie, która zdobyła stację kolejową w Miałach koło Wronek. Później walczył w 2. Pułku Strzelców Wielkopolskich. Od września 1919 roku walczył na froncie wschodnim, w wojnie polsko-bolszewickiej. Ponownie zmobilizowany w 1939 roku przeszedł szlak bojowy Armii Poznań.

Po wojnie pracował w Poznaniu. W 1959 r. przeprowadził się do Wronek i podjął pracę w przedsiębiorstwie komunalnym, gdzie doczekał się emerytury. We wrześniu 1999 r. uczestniczył w odsłonięciu Pomnika Powstańców Wielkopolskich i Kompanii Obrony Narodowej we Wronkach.

Jan Rzepa dochował się czwórki dzieci, 18 wnuków, 36 prawnuków, 4 praprawnuków. Od kwietnia 2004 roku był ostatnim powstańcem wielkopolskim.

Zmarł 23 marcu 2005 roku. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W rok po jego śmierci tablica z jego nazwiskiem została umieszczona na Pomniku Powstańców Wielkopolskich i Kompanii ON "Wronki" przy Rondzie Europa we Wronkach.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu; objęło teren całej Wielkopolski. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 roku, choć prawo do Ziemi Wielkopolskiej dał wcześniej odrodzonej Polsce Traktat Wersalski 28 czerwca 1919 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.