PARTNER PORTALU
  • BGK

Skwer sztuki na nadwiślańskiej skarpie w Płocku

  • PAP    21 sierpnia 2012 - 17:39
Skwer sztuki na nadwiślańskiej skarpie w Płocku

Dystrybutor sztuk - w formie gabloty z półkami - to nowy element plenerowej galerii na nadwiślańskiej skarpie w Płocku. Dzięki niemu, skwer przeznaczony do prezentacji rozmaitych działań artystycznych ma zyskać nową funkcję - czytelni.
Jak poinformowała we wtorek Agnieszka Maćkowiak z Płockiej Galerii Sztuki (PGS), dystrybutor sztuki nawiązuje m.in. do idei bookcrossingu, czyli wędrującej książki.

Plenerowa galeria została założona przez PGS. Działa od czerwca i nosi nazwę "Skwer sztuki". Znajduje się w pobliżu alei spacerowej, biegnącej na szczycie wzgórza, z którego można podziwiać panoramę na dolinę Wisły.

Maćkowiak podkreśliła, że dystrybutor sztuki ma być dodatkową zachętą do spędzenia czasu w plenerowej galerii, także z dziećmi.

"Dystrybutor sztuki to propozycja dla wszystkich, którym bliskie jest słowo pisane, drukowane. W dystrybutorze znajduje się miejsce na książki, katalogi czy albumy, którymi właściciel chce się nieodpłatnie podzielić z innymi. Wyszperane w domu, a następnie umieszczone w dystrybutorze wydawnictwo będzie dostępne nieodpłatnie dla odwiedzających plenerową galerię" - wyjaśniła Maćkowiak.

Dodała, iż dystrybutor sztuki oferuje też wydawnictwa PGS, ale tym razem odpłatnie - wystarczy wrzucić 50 groszy, by poczytać np. katalog poświęcony sztuce. Dystrybutor ma też dodatkową półkę na bezpłatne foldery, czasopisma i ulotki innych instytucji, które chciałyby poinformować o organizowanych przez siebie wydarzeniach kulturalnych.

Galeria plenerowa powstała w miejscu niezagospodarowanego placu po wyburzonym wiele lat temu budynku. Teraz są tam trawnik i ławki. Ostatnio na okalającym skwer murze pojawił się barwny mural oraz prace dzieci, uczestniczących w warsztatach plastycznych.

Według PGS, "Skwer Sztuki" ma gościć prezentacje zarówno młodych, początkujących twórców, jak i artystów z dorobkiem, a także fundacji i stowarzyszeń. W zamierzeniu ma być także miejsce, gdzie odbywają się warsztaty artystyczne i edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.