PARTNER PORTALU
  • BGK

Słaby początek roku w strefach

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    2 lutego 2010 - 07:07

Chętnych do rozpoczynania działalności jest mało, a deklarowana przez nich wartość projektów – niewielka.
Tylko 14 nowych inwestycji wartych niecałe 173 mln zł – to kiepski bilans pierwszego miesiąca 2010 roku w specjalnych strefach ekonomicznych. Blisko połowa z nich nie wydała w styczniu ani jednego zezwolenia. Te wydane w zdecydowanej większości dotyczą inwestycji małych lub co najwyżej średnich.

„To nie będzie dobry rok” – powiedział Rzeczpospolitej prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Bernard Maciulewski. Strefie nie udało się rozpocząć rozmów z inwestorami.

Tarnobrzeska strefa podpisała jedną umowę, ale bardzo skromną: na 1,3 mln zł. Pomorska wydała też tylko jedno zezwolenie – dla producenta opakowań, który zobowiązał się zainwestować 1,5 mln zł. Nieco więcej – 5 mln zł, warte jest pojedyncze zezwolenie dla firmy z branży kosmetycznej wydane w strefie łódzkiej.

Kilka spółek administrujących strefami liczy jednak na większą aktywność inwestorów. Katowicka SSE, największa ze wszystkich, wydała dwa zezwolenia w styczniu (dla Saint Gobain oraz Leara), a do końca tego kwartału liczy na kolejne trzy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.