PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląscy muzealnicy nagrodzeni przez marszałka

  • PAP    23 maja 2012 - 18:01

Muzealnicy ze Śląska otrzymali w środę nagrody marszałka województwa za wydarzenie muzealne ubiegłego roku. Przyznano je za najlepszą wystawę, publikację, dokonania konserwatorskie i inicjatywę edukacyjną. Najwięcej nagród dostało Muzeum w Gliwicach.
Nagrody wręczono w Muzeum Śląskim w Katowicach. W ubiegłym roku katowicka placówka zwyciężyła w dwóch z czterech kategorii. Nagrodzono ją m.in. za ekspozycję "Ach, co to był za ślub...", poświęconą śląskim zwyczajom i obrzędom weselnym w XIX i XX wieku.

W tym roku Muzeum Śląskie otrzymało nagrodę główną w kategorii dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych i popularyzacji dziedzictwa kulturowego (w tym wydawnictwa multimedialne) za projekt "Daj się zwerbować" w ramach Obchodów Roku Pamięci Powstań Śląskich 2011. W celu popularyzacji historii powstań uruchomiono m.in. grę internetową "Trzy Dęby", w której można było wcielić się w rolę powstańca.

Równorzędną nagrodę główną z zakresu inicjatyw edukacyjnych dostało także Muzeum w Rybniku za projekt "Górny Śląsk na zakręcie historii", w ramach którego wydano m.in. konspekty zajęć dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Dwie główne nagrody otrzymało Muzeum w Gliwicach. Pierwszą w kategorii wystawy za ekspozycję "Rynek - centrum średniowiecznego i nowożytnego miasta" prezentującą m.in. wyniki prac wykopaliskowych prowadzonych na gliwickiej starówce, unikatowe zabytki, ryciny i mapy. Komisja konkursowa - jak powiedział dyrektor wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego Przemysław Smyczek - doceniła przede wszystkim fakt, że wykopaliska stały się inspiracją do zorganizowania dużego przedsięwzięcia muzealnego promującego historię miasta.

Drugą kategorią, w której komisja doceniła starania gliwickiej placówki, są publikacje książkowe. W tym przypadku muzeum nagrodzono za wydawnictwo pt. "Historia miasta Gliwice" autorstwa Benno Nietschego, jedynej jak dotąd monografii Gliwic, która po 125 latach po raz pierwszy została przełożona z języka niemieckiego na język polski.

W czwartej i ostatniej kategorii konkursu, dotyczącej dokonań konserwatorskich, za wydarzenie muzealne ubiegłego roku w regionie przyznano dwie równorzędne nagrody. Muzeum w Raciborzu zyskało uznanie za projekt "Konserwacja obrazu olejnego na blasze. Św. Antoni Padewski" - dzieła pochodzącego z XIX w. z jego zbiorów. Z kolei Muzeum w Tarnowskich Górach doceniono za projekt "Prace konserwatorsko-badawcze kolekcji malarstwa zachodnioeuropejskiego ze zbiorów Muzeum w Tarnowskich Górach".

Nagrody za wydarzenia muzealne od 2006 roku przyznaje marszałek województwa śląskiego na podstawie werdyktu komisji, w skład której wchodzą m.in. członek zarządu województwa śląskiego (jako przewodniczący), dyrektor lub zastępca dyrektora wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego, dwóch przedstawicieli Sejmiku Województwa Śląskiego oraz eksperci z dziedziny ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego.

W tym roku komisja przyznała także 10 wyróżnień.

Ponadto komisja doceniając ciekawą działalność i nowatorskie podejście do przestrzeni muzealnej zgłosiła wniosek o wystosowanie listów gratulacyjnych od marszałka województwa śląskiego do Muzeum Paleontologicznego w Lisowicach oraz Muzeum Historii Katowic.

Na konkurs wpłynęło 47 zgłoszeń z 20 muzeów województwa śląskiego. Łączna pula nagród we wszystkich kategoriach wyniosła 40 tys. zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.