PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląsk coraz bardziej popularny wśród turystów

  • PAP    12 marca 2013 - 16:00
Śląsk coraz bardziej popularny wśród turystów

Z atrakcji turystycznych Śląskiego skorzystało w ubiegłym roku ponad 4 mln mieszkańców regionu i innych województw, rok wcześniej było to 3,4 mln osób. W 2012 r. turyści krajowi wydali w woj. śląskim 4,2 mld zł - podała we wtorek Śląska Organizacja Turystyczna.
Z danych ŚOT wynika, że Śląskie jest z roku na rok coraz popularniejsze. Jego atrakcje doceniają sami mieszkańcy, którzy coraz chętniej spędzają urlop blisko domu. W 2010 r. tę formę wypoczynku wybrało 665 tys. mieszkańców Śląskiego, rok później już 1,4 mln, a w roku 2012 prawie - 1,8 mln. Podobna tendencja jest wśród turystów z innych województw. Ich liczba także wzrastała - z 1,7 mln w 2010 r. do ponad 2,4 mln w ubiegłym roku.

"To bardzo dobre wyniki, stawiające nasze województwo w czołówce najchętniej odwiedzanych regionów w kraju. Coraz więcej Polaków przestaje kierować się stereotypami, wybierając atrakcyjne miejsca bez względu na ich lokalizację" - powiedziała Agnieszka Sikorska, dyrektor biura ŚOT. Na zlecenie organizacji wykonywane są coroczne badania ruchu turystycznego.

Choć liczba turystów indywidualnych wciąż rośnie, śląskie słynie przede wszystkim z turystyki grupowej. Najliczniejszą stanowią grupy szkolne - aż 65 proc. wszystkich. Są to przede wszystkim uczniowie z woj. śląskiego (86 proc.), ale też z Małopolski, Opolszczyzny i Dolnego Śląska.

Według badań wydłuża się również czas podróży mieszkańców województwa po regionie.

Dla ŚOT niepokojący jest niezbyt wysoki - i coraz niższy - stopień zadowolenia z wypoczynku. Takie odczucia miała w 2012 r. jedna trzecia podróżujących po regionie mieszkańców Śląskiego. W grupie przyjeżdżających z innych regionów Polski niezadowolonych było 8 proc. turystów.

"Nie zapytaliśmy wprost, dlaczego tak się dzieje, na pewno zrobimy to w najbliższym badaniu. Wydaje się, że turyści spoza regionu są zadowoleni z pobytu w Śląskiem, bo - często kierując się stereotypami - być może nie spodziewają się tutaj zobaczyć +nie wiadomo czego+ i rzeczywistość zaskakuje ich. Niezadowolenie mieszkańców województwa wynika zapewne z porównania śląskich atrakcji z tym, co widzieli w innych miejscach. Być może wynika to też ze stale rosnących wymagań klientów, niedostatków bazy turystycznej, obsługi czy cen" - wskazała Sikorska.

Badania ruchu turystycznego na zlecenie Śląskiej Organizacji Turystycznej wykonała firma ARC Rynek i Opinia. Raport można pobrać z www.silesia-sot.pl. Badanie nie dotyczyło turystów zagranicznych. Jak podaje ŚOT, ich liczba od lat utrzymuje się na podobnym poziomie, ok. 600 tys. osób rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Slązaczka, 2013-03-13 19:50:08

    Co można zwiedzać na SLąsku ?Tylko zrujnowane poniemiecke budowle .Ta piękna architektura /Bytom,Gliwice,Sląsk Opolski/została doprowadzona do ruiny.Tereny poprzemysłowe- albo zamienione w markety/Zabrze,Gliwice/albo zrujnowane czekające na całkowite zawalenie.Powietrze,najbardziej zanieczyszczone w... Polsce /no może jeszcze Kraków/.Nie ma czym oddychać,nie ma czego zwiedzać ,a Ślązacy nie wyjeżdżają /spędzają urlopy blisko domu - to eufemizm / bo nie mają pieniędzy na podróże.I tak koło się zamyka a Slązak w "kółko goni".Ale papier jest cierpliwy - i znowu można ogłosić sukces.  rozwiń