Śląsk coraz bardziej popularny wśród turystów

Z atrakcji turystycznych Śląskiego skorzystało w ubiegłym roku ponad 4 mln mieszkańców regionu i innych województw, rok wcześniej było to 3,4 mln osób. W 2012 r. turyści krajowi wydali w woj. śląskim 4,2 mld zł - podała we wtorek Śląska Organizacja Turystyczna.
Śląsk coraz bardziej popularny wśród turystów

Z danych ŚOT wynika, że Śląskie jest z roku na rok coraz popularniejsze. Jego atrakcje doceniają sami mieszkańcy, którzy coraz chętniej spędzają urlop blisko domu. W 2010 r. tę formę wypoczynku wybrało 665 tys. mieszkańców Śląskiego, rok później już 1,4 mln, a w roku 2012 prawie - 1,8 mln. Podobna tendencja jest wśród turystów z innych województw. Ich liczba także wzrastała - z 1,7 mln w 2010 r. do ponad 2,4 mln w ubiegłym roku.

"To bardzo dobre wyniki, stawiające nasze województwo w czołówce najchętniej odwiedzanych regionów w kraju. Coraz więcej Polaków przestaje kierować się stereotypami, wybierając atrakcyjne miejsca bez względu na ich lokalizację" - powiedziała Agnieszka Sikorska, dyrektor biura ŚOT. Na zlecenie organizacji wykonywane są coroczne badania ruchu turystycznego.

Choć liczba turystów indywidualnych wciąż rośnie, śląskie słynie przede wszystkim z turystyki grupowej. Najliczniejszą stanowią grupy szkolne - aż 65 proc. wszystkich. Są to przede wszystkim uczniowie z woj. śląskiego (86 proc.), ale też z Małopolski, Opolszczyzny i Dolnego Śląska.

Według badań wydłuża się również czas podróży mieszkańców województwa po regionie.

Dla ŚOT niepokojący jest niezbyt wysoki - i coraz niższy - stopień zadowolenia z wypoczynku. Takie odczucia miała w 2012 r. jedna trzecia podróżujących po regionie mieszkańców Śląskiego. W grupie przyjeżdżających z innych regionów Polski niezadowolonych było 8 proc. turystów.

"Nie zapytaliśmy wprost, dlaczego tak się dzieje, na pewno zrobimy to w najbliższym badaniu. Wydaje się, że turyści spoza regionu są zadowoleni z pobytu w Śląskiem, bo - często kierując się stereotypami - być może nie spodziewają się tutaj zobaczyć +nie wiadomo czego+ i rzeczywistość zaskakuje ich. Niezadowolenie mieszkańców województwa wynika zapewne z porównania śląskich atrakcji z tym, co widzieli w innych miejscach. Być może wynika to też ze stale rosnących wymagań klientów, niedostatków bazy turystycznej, obsługi czy cen" - wskazała Sikorska.

Badania ruchu turystycznego na zlecenie Śląskiej Organizacji Turystycznej wykonała firma ARC Rynek i Opinia. Raport można pobrać z www.silesia-sot.pl. Badanie nie dotyczyło turystów zagranicznych. Jak podaje ŚOT, ich liczba od lat utrzymuje się na podobnym poziomie, ok. 600 tys. osób rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Co można zwiedzać na SLąsku ?Tylko zrujnowane poniemiecke budowle .Ta piękna architektura /Bytom,Gliwice,Sląsk Opolski/została doprowadzona do ruiny.Tereny poprzemysłowe- albo zamienione w markety/Zabrze,Gliwice/albo zrujnowane czekające na całkowite zawalenie.Powietrze,najbardziej zanieczyszczone w... Polsce /no może jeszcze Kraków/.Nie ma czym oddychać,nie ma czego zwiedzać ,a Ślązacy nie wyjeżdżają /spędzają urlopy blisko domu - to eufemizm / bo nie mają pieniędzy na podróże.I tak koło się zamyka a Slązak w "kółko goni".Ale papier jest cierpliwy - i znowu można ogłosić sukces. rozwiń

Slązaczka, 2013-03-13 19:50:08 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE