PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląsk, Industriada 2016: Wybrano obiekty, które będą współorganizowały Industriadę

  • PAP/AT    4 lutego 2016 - 11:10
Śląsk, Industriada 2016: Wybrano obiekty, które będą współorganizowały Industriadę
fot.industriada.pl

• Władze woj. śląskiego wybrały "obiekty zaprzyjaźnione", które będą współorganizować Industriadę.
• Są wśród nich obiekty, które brały już udział w poprzednich edycjach.
• W tegorocznej edycji motywem przewodnim będą "przemysłowe legendy".
Dziewięć przemysłowych lub związanych z przemysłem miejsc, które wraz z 36 obiektami Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego 11 czerwca będą współorganizowały atrakcje corocznego święta szlaku - Industriady, wyłoniły władze woj. śląskiego.

Jak przekazało biuro prasowe urzędu marszałkowskiego, są wśród nich obiekty, które brały już udział w poprzednich edycjach Industriady (np. Walcownia Cynku w Katowicach, Śluza Rudziniec na Kanale Gliwickim czy Wieże KWK Polska w Świętochłowicach), jak i nowicjusze (Browar Zamkowy w Cieszynie, Stara Fabryka Drutu w Gliwicach i Stary Młyn w Żarkach).

Utworzony dziesięć lat temu przez samorząd regionu Szlak Zabytków Techniki skupia 36 najciekawszych obiektów dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim. Industriada promuje szlak i jego poszczególne obiekty - rozmieszczone na terenie praktycznie całego woj. śląskiego.

Święto pomyślane jest jako coroczna impreza wypełniona koncertami, wystawami, zawodami sportowymi, prezentacjami i - niekiedy - nauką obsługi starych maszyn, a także konkursami i zabawami dla dzieci. Co roku jego główna część odbywa się w sobotę; w ub. roku część wydarzeń towarzyszących przygotowano także dzień wcześniej.

W tegorocznej edycji Industriady jej motywem przewodnim będą "przemysłowe legendy": opowieści związane z wydarzeniami z historii industrializacji regionu, osobami działającymi na rzecz uprzemysłowienia czy świadkami wydarzeń towarzyszących temu procesowi.

Dziedzictwo regionu ma być więc pokazywane i interpretowane m.in. poprzez konteksty codziennego życia oraz losów robotników, wizji pionierów przemysłu czy też rozwojowych działań właścicieli zakładów przemysłowych.

Industriadę koordynują i w części finansują urzędnicy marszałka woj. śląskiego. Większość pracy organizacyjnej związanej z przygotowaniem i prowadzeniem atrakcji dla odwiedzających wykonują jednak partnerzy. Są to przede wszystkim obiekty Szlaku Zabytków Techniki i samorządy, a także tzw. "obiekty zaprzyjaźnione" Industriady.

W konkursie na "obiekty zaprzyjaźnione" mogą startować zarządcy obiektów poprzemysłowych albo miejsc przemysłowych o autentycznym charakterze, którzy z okazji święta chcą przygotować wpisujący się weń specjalny program (np. happeningi, pokazy i spektakle, rekonstrukcje historyczne, warsztaty, fabularyzowane gry, niekonwencjonalne oprowadzanie, czy iluminacje obiektów).

W tym roku wyłoniono dziewięć takich miejsc; ich programy zostaną przedstawione w maju. Spośród nich w ubiegłych latach atrakcje Industriady współorganizowały już: Fabryka Porcelany w Katowicach, hala dawnej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie, śluza Rudziniec na Kanale Gliwickim, Walcownia Cynku w Katowicach, wieże kopalni Polska w Świętochłowicach i zabytkowe osiedle patronackie kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach.

Po raz pierwszy Industriada zagości w tym roku w Browarze Zamkowym Cieszyn (wybudowanym w pierwszej połowie XIX w. przy cieszyńskiej rezydencji Habsburgów), Starej Fabryce Drutu w Gliwicach (zagospodarowywanym stopniowo terenie dawnej fabryki przylegającym do ścisłego centrum miasta) oraz w Starym Młynie w Żarkach (gdzie w blisko stuletnim młynie elektrycznym w ub. roku zaczęło działać Muzeum Dawnych Rzemiosł).

Ubiegłoroczna Industriada odbywała się w 42 obiektach (w tym w 36 należących do Szlaku) w 27 miastach województwa. Przygotowywały ją 3832 osoby i prawie 450 różnych podmiotów. Przyciągnęła ponad 80 tys. widzów, którzy mogli wybierać z 372 przygotowanych głównie na 13 czerwca wydarzeń.

Święto w 2015 r. kosztowało ok. 3,5 mln zł - niespełna 1,8 mln zł z budżetu samorządu województwa i blisko 1,7 mln zł z kas właścicieli i zarządców obiektów zaangażowanych w projekt. Ponad 80 tys. uczestników święta wydało w obiektach Industriady ok. 3,2 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.