PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląsk kusi turystów zabytkami techniki

  • PAP    5 stycznia 2013 - 08:58
Śląsk kusi turystów zabytkami techniki

Całoroczny konkurs zachęcający do odwiedzania Szlaku Zabytków Techniki przygotował samorząd woj. śląskiego.
Na osoby, które do końca 2013 r. odwiedzą przynajmniej 10 z 36 obiektów szlaku, będą czekać gadżety. Przedsięwzięcie ma m.in. zwiększyć liczbę turystów szlaku.

Odbitki pieczątek należy zbierać na przygotowanych ulotkach podczas zwiedzania obiektów Szlaku lub organizowanych imprezach. O ulotki i pieczątki należy pytać w miejscach podanych na stronie internetowej www.zabytkitechniki.pl w zakładce „Podróżuj po Szlaku". Komplet dziesięciu zebranych potwierdzeń obecności ma być nagradzany gadżetami promocyjnymi Szlaku.

Jak przekazał Adam Hajduga ze współzarządzającego Szlakiem (wraz ze Śląską Organizacją Turystyczną) urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, akcja ma jeszcze zwiększyć liczbę odwiedzających obiekty szlaku gości. Zastrzegł, że nie wiadomo jeszcze dokładnie, ile osób zrobiło to w 2012 r. W 2009 r. było to ok. 470 tys. osób, w 2011 r. - ok. 540 tys. „Spodziewamy się, że rok 2012 będzie lepszy" - ocenił Hajduga.

Z danych Hajdugi wynika, że tylko jedną z ważniejszych atrakcji, zabrzańską kopalnię Guido, w 2011 r. odwiedziło łącznie ok. 90 tys. osób, podczas gdy w 2012 r. podziemia kopalni zwiedziło 103 tys. turystów, a kolejne 10 tys. uczestniczyło na powierzchni w tamtejszych wydarzeniach corocznego święta Szlaku - „Industriady".

„Industriada" to dla Szlaku ważna impreza - przyciągająca nowych odwiedzających. W jej pierwszej edycji - w 2010 r. - uczestniczyło 29 tys. osób, w 2011 r. było to już 54 tys. osób, a w ub. roku - 62 tys. Z badań wynika, że 50 proc. uczestników święta po raz pierwszy w życiu odwiedza wtedy zabytek techniki. W tym roku „Industriada" odbędzie się najpewniej 8 czerwca.

„Industriada" ma swoją kampanię reklamową. Na ten rok władze regionu nie planują odrębnej kampanii Szlaku Zabytków Techniki. Promowany będzie natomiast konkurs pieczątkowy. Odrębne działania kierowane będą do nauczycieli śląskich szkół.

Wraz z wojewódzkim ośrodkiem metodycznym samorządowcy przygotowali bowiem gotowe scenariusze opartych na dziedzictwie industrialnym lekcji tematycznych - wpisanych w programy nauczania. Około lutego scenariusze mają zostać udostępnione w internecie.

Prócz tego, być może uda się wzbogacić ekspozycje dwóch obiektów Szlaku - Muzeum Energetyki w Łaziskach oraz zabytkowej stacji wodociągowej w Zawadzie. Wkrótce samorządowcy chcą porozmawiać z ich właścicielami odnośnie współfinansowania tego przedsięwzięcia.

Obejmujący 36 obiektów Szlak Zabytków Techniki to istniejący od kilku lat produkt turystyczny łączący najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim, m.in. Kopalnię „Guido" w Zabrzu, robotnicze osiedla Nikiszowiec i Giszowiec w Katowicach czy Muzeum Piwowarstwa w Tychach.

Z początkiem stycznia dwa dotychczasowe obiekty Szlaku zostały z niego wykreślone. Chodzi o dworce kolejowe w Bielsku-Białej i Sosnowcu, które nie spełniały minimalnych kryteriów Szlaku. W ich miejsce przyjęte zostały Browar Obywatelski w Tychach i Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich.

W tym roku zacznie być wdrażana strategia kategoryzacji wszystkich leżących na Szlaku obiektów. Poszczególnym obiektom zostanie przypisana któraś z trzech kategorii: Gwiazda Techniki (atrakcje na dużą skalę z odpowiednią infrastrukturą turystyczną i informacyjną), najobszerniejsza, nienazwana jeszcze (obejmująca nieco mniejsze obiekty turystyczne bez pełnego zaplecza, np. bez gastronomii czy parkingów) oraz kategoria obiektów niekonwencjonalnych (np. kolonie robotnicze czy galerie w obiektach poprzemysłowych, które z natury mają także inne funkcje poza turystyczną).

Z Gwiazdami Techniki koordynatorzy szlaku w tym roku będą chcieli podpisać umowy zawierające m.in. wzajemne zobowiązania. Obecnie kryteria te spełniają: Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Tyskie Browarium, a także Muzeum Browaru Żywiec. Na spełnienie kryteriów obiekty pozostałych kategorii będą miały jeszcze kolejny rok.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.