PARTNER PORTALU
 • BGK

Śląsk ma stać się mocnym centrum polskiego przemysłu

 • PAP    7 stycznia 2015 - 16:38
Śląsk ma stać się mocnym centrum polskiego przemysłu
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Na początku marca przedstawimy program stworzenia na Śląsku mocnego centrum polskiego przemysłu - powiedziała w środę na konferencji premier Ewa Kopacz. Dodała, że w środę rząd przyjął program naprawczy dla Kompanii Węglowej.
Jak powiedziała Kopacz, z przyjętym w środę programem powiązana jest nowa propozycja, która ma zostać przedstawiona mieszkańcom Śląska.

"Propozycją, aby ze Śląska stworzyć takie mocne centrum polskiego przemysłu. Czyli tam gdzie będziemy w tej chwili wygaszać kopalnie, tam rozszerzymy działalność strefy gospodarczej. (...) Tam gdzie mamy przemysł (...)ciężki, hutniczy, wysoko energochłonny, tam trzeba wspierać i będziemy to robić. Na początku marca przedstawimy takie rozwiązania" - powiedziała Kopacz.

Dodała, że takie wsparcie jest potrzebne po to, aby ceny energii dla polskich hut - które niekiedy przewyższają ceny energii w takich krajach jak Niemcy, czy Hiszpania - były zdecydowanie niższe. "Ponieważ za chwilę będziemy mieli problem wycofywania się inwestorów z tychże obszarów naszego przemysłu. Chcemy być pół kroku do przodu" - powiedziała.

Kopacz poinformowała, że rząd przyjął program naprawy Kompanii Węglowej. Zapowiedziała, że projekt zmian w ustawie o górnictwie węgla kamiennego trafi do Sejmu w czwartek lub piątek".

Dodała, że węgiel jest fundamentem polskiej energetyki. "Kiedy w listopadzie(2014 roku - PAP) dowiedzieliśmy się, że zabraknie pieniędzy na wypłaty dla górników tuż przed świętami, że zabraknie na wypłacenia dla nich tak ważnej barbórki, kiedy dowiedzieliśmy się na koniec listopada, że strata kopalni w Kompanii Węglowej a tych kopalni jest 14 sięga 400 mln zł a dopłata do każdej wydobytej tony węgla to 65 zł, to wiedzieliśmy, że czas rozmowy o polskim górnictwie miną, że przyszedł czas na działania" - powiedziała Kopacz.

"Były tylko dwie drogi, pierwsza droga to ta, która dotychczas była stosowana, czyli systematyczne doprowadzenie dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa do polskiego górnictwa i trwanie albo też droga zdecydowanie trudniejsza wymagająca kompleksowego rozwiązania, wymagająca determinacji. Wybrałam tę drugą" - podkreśliła Kopacz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • JodekMordka, 2015-01-08 11:22:10

  Ona jak na kobietę kłamie z uśmiechem
 • LePetit, 2015-01-08 10:05:37

  Nie masz sumienia kobieto i przestań oszukiwać ludzi pracy!!!