PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląsk prorodzinny

  • PAP    3 marca 2010 - 15:54

Dyktando dla rodzin i bieg rodzinny, koncerty, konkursy, sympozja i uroczystości religijne złożą się na III Metropolitalne Święto Rodziny, które odbędzie się w drugiej połowie maja w archidiecezji katowickiej oraz diecezjach gliwickiej, opolskiej i sosnowieckiej.
Wszyscy chętni będą też mogli wziąć udział w maratonie czytania dzieł Jana Pawła II.

Główne punkty programu tegorocznego święta przedstawiono podczas środowej konferencji w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Wzięli w niej udział organizatorzy i patroni honorowi uroczystości oraz przedstawiciele samorządów i organizacji, które włączają się w to przedsięwzięcie.

Jeden z patronów święta, metropolita katowicki abp Damian Zimoń, podkreślał, że z uroczystości ma płynąć pozytywne przesłanie wspierające rodzinę, która - jak przypomniał - jest wartością nie tylko chrześcijańską.

Abp Zimoń zwrócił uwagę na niezwykle silny etos rodziny na Śląsku. Przypomniał zarazem, że XX wiek to nie tylko okres dwóch wielkich wojen, ale także systemów totalitarnych, walczących z religią i zwalczających rodzinę. Skutki odczuwalne są do dzisiaj, dlatego rodzinie trzeba pomóc - przekonywał.

- Jeżeli dzisiaj trzeba bronić policjanta przed młodzieżą na ulicy, jeśli dzisiaj trzeba wzywać policję do szkoły (...), to jest brak odpowiedniej atmosfery w rodzinie, to jest kryzys rodziny - ocenił.

Choć uroczystości zainauguruje 22 maja koncert w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, podczas którego ma wystąpić włoski chór dziecięcy Piccolo Coro dell' Antoniano, już cztery dni wcześniej, 18 maja w Teatrze Ślaskim w Katowicach rozpocznie się "wędrujący maraton" publicznego czytania dzieł Jana Pawła II. Tego dnia przypada 90. rocznica urodzin Karola Wojtyły.

- Wierzę, że wszystkie obecne tu osoby podejmą to zadanie i będzie to nasz ukłon i dar rodziny dla Ojca Świętego, pod hasłem "Rodzina Ojcu Świętemu w 90. rocznicę urodzin" - powiedziała na środowej konferencji wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, która także objęła święto honorowym patronatem.

Czytanie pism Jana Pawła II ma rozpocząć metropolita katowicki abp Damian Zimoń, w dalszej kolejności będą artyści i inni pracownicy teatru. Każdy będzie miał około 10 minut. Później organizatorzy chcą poprowadzić maraton przez wszystkie miasta regionu, które wyrażą taką chęć. Publiczne czytanie dzieł papieża ma trwać dzień i noc i zakończyć się tuż przed zabrzańskim koncertem otwierającym święto.

- Obliczyliśmy, że jeśli będzie 15 miejsc godnych takiego publicznego czytania, dzień i noc, do 22 maja, to wtedy na jedną miejscowość przypadnie sześć godzin - powiedziała wicemarszałek.

Tegoroczne uroczystości przebiegać będą pod hasłem "Ojciec fundamentem rodziny". Ojcostwu i roli ojca będzie poświęcony konkurs literacki i konkurs na plakat. Święto zakończy się 30 maja w czasie dorocznej pielgrzymki mężczyzn do sanktuarium w Piekarach Śląskich. Dzień wcześniej odbędzie się piekarskie sympozjum naukowe pt. "Zagrożone ojcostwo".

Jak przypomniał abp Zimoń, idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się przy grobie Jana Pawła II, podczas śląskiej pielgrzymki do Rzymu w 2007 r., w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska.

Koordynatorem przedsięwzięcia jest prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. W organizację święta włączają się władze samorządowe z województw śląskiego i opolskiego, a także m.in. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, Księgarnia Św. Jacka, Biblioteka Śląska, Uniwersytet Śląski i Politechnika Śląska. Udział zaoferowali też m.in. harcerze oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".
  Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.