PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląska kampania motocyklowa

  • PAP    10 lipca 2012 - 12:49
Śląska kampania motocyklowa

Jadący drogą motocyklista w czarnym kombinezonie i kasku może okazać się młodą mamą, księdzem lub strażakiem – uświadamiają kierowców aut śląscy policjanci.
Przekonują, że negatywne nastawienie do motocyklistów może przekładać się na zachowanie wobec nich.

W kolejnej odsłonie rozpoczętej wiosną kampanii „Szacunek + Zrozumienie + Rozwaga = Bezpieczeństwo” przygotowano zdjęcia piątki motocyklistów w strojach codziennych oraz motocyklowych. Chodzi o uświadomienie, że motocykliści to nie – jak się powszechnie sądzi – jedynie młodzi, brawurowo nastawieni ludzie, ale osoby w różnym wieku, przedstawiciele różnych zawodów i grup społecznych.

Poprzedzająca śląską kampanię ankieta wykazała, że stereotypowy obraz motocyklisty jest daleki od rzeczywistości. 95 proc. badanych uznało, że motocykliści to z reguły mężczyźni w wieku 20-30 lat. Jednak ci sami ankietowani, szukając motocyklistów wśród swoich znajomych, wskazywali na osoby w wieku 30-45 lat.

Badani przypisywali motocyklistom brawurę i ryzykowne zachowania na drodze, przyznając jednocześnie, że ich znajomi posiadacze jednośladów to ludzie sympatyczni, dobrzy i odpowiedzialni kierowcy, a nie samobójcy i piraci drogowi.

Policjanci wskazują, że w ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój „społeczności motocyklistów nowej ery”. Często są to osoby jeżdżące motocyklem w młodości, po 10 czy 20 latach powracające do swojej dawnej pasji – zamożniejsze i bardziej doświadczone za kierownicą.

„Tacy motocykliści przywiązują dużą wagę do bezpieczeństwa – zakładają odpowiedni stój, ochraniacze, bardzo dobre kaski, dbają o swoje motocykle pod kątem przeglądów, zmiany opon oraz stanu zawieszenia i hamulców, a także często biorą udział w szkoleniach podnoszących technikę jazdy” – powiedział podkomisarz Mirosław Dybich z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Takie osoby nie wpisują się w powszechny stereotyp motocyklisty, a jest ich na drogach coraz więcej. Upowszechniając zdjęcia, pokazujące ludzi w ich codziennych wcieleniach oraz w motocyklowych strojach, policjanci chcą wpłynąć na zmianę wizerunku miłośników motocykli, a tym samym zmienić ich postrzeganie wśród kierowców samochodów.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.