PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląska Orkiestra Kameralna świętuje 35-lecie

  • PAP/JL    1 czerwca 2016 - 08:11
Śląska Orkiestra Kameralna świętuje 35-lecie
Śląska Orkiestra Kameralna świętuje swe 35-lecie. Fot. Filharmonia-slaska.eu (T. Griessgraber)

Symfonia kameralna Dymitra Szostakowicza i Symfonia B-dur Mozarta zabrzmią 3 czerwca w Filharmonii Śląskiej podczas jubileuszowego koncertu Śląskiej Orkiestry Kameralnej.
Jak mówi dyrygent i kierownik zespołu Robert Kabara, dobór repertuaru nie jest przypadkowy, bo symfonia Szostakowicza oraz jego Koncert na fortepian, trąbkę i orkiestrę smyczkową c-moll op. 35 zostały skomponowane dla kameralnego składu smyczkowego. Jedynie w utworze Mozarta smyczkową orkiestrę wzmocni sekcja instrumentów dętych.

– Koncert Szostakowicza to niezwykle błyskotliwy i wirtuozowski utwór. Zagrają go z nami znakomici wirtuozi – pianistka Beata Bilińska i trębacz Jan Harasimowicz” – informuje Robert Kabara.

Podczas piątkowego jubileuszu melomani obejrzą także film dokumentalny ze wspomnieniami prof. Jana Wincentego Hawela – założyciela i pierwszego kierownika Śląskiej Orkiestry Kameralnej, który niedawno podczas koncertu z okazji swoich 80. urodzin znów poprowadził ten zespół.

W ramach swego jubileuszu muzycy zainicjowali również ciekawą akcję, by występować nie tylko w salach koncertowych, ale też w nietypowych miejscach. Kameraliści w ramach otwartych prób generalnych wystąpili m.in. w katowickim Areszcie Śledczym, Archidiecezjalnym Domu Hospicyjnym i Ośrodku Medycznym w Bukownie.

Licząca 16 muzyków Śląska Orkiestra Kameralna powstała w 1981 r. z inicjatywy Karola Stryji. Jej założycielem i pierwszym kierownikiem był prof. Jan Wincenty Hawel, który kierował zespołem do 2006 r., a obecnie jest jego szefem honorowym.

Repertuar tego działającego przy Filharmonii Śląskiej w Katowicach zespołu jest różnorodny. Muzycy grają bowiem nie tylko barokowe utwory np. Antonio Vivaldiego (czasem też w rozrywkowych aranżacjach) czy dzieła współczesnych kompozytorów m.in. Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego, ale i np. rytmiczne tanga Astora Piazzolli.

Śląscy kameraliście koncertowali na wielu znanych festiwalach, jak m.in. Festival Murten Classics, Schubertiade–Schloss Eyb oraz na festiwalach w Łańcucie czy Czeskim Krumlowie.

Występowali z nimi soliści światowej sławy m.in. Kevin Kenner, Garrick Ohlsson, a z polskiej sceny to m.in. Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Kaja Danczowska, Agata Szymczewska i Leszek Możdżer.

Kameraliści dokonali też wielu nagrań. Ostatnio nominację do Fryderyków 2015 w kategorii Album Roku Pop otrzymał album Grzegorza Turnaua „7 widoków w drodze do Krakowa” z udziałem Śląskiej Orkiestry Kameralnej właśnie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.