PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląski samorząd zaapeluje o ochronę dialektów i gwar

  • PAP    24 kwietnia 2014 - 19:32
Śląski samorząd zaapeluje o ochronę dialektów i gwar

Nad przyjęciem apelu o działania na rzecz zachowania i promocji regionalnych dialektów oraz gwar mają głosować na najbliższej sesji śląscy radni. Władze regionu chcą w ten sposób dbać o miejscowe gwary, jak mówią, niezależnie od sporów o status Ślązaków.
O przyjęciu przez zarząd regionu projektu uchwały w tej sprawie poinformował w czwartek marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła. Nawiązał przy tym m.in. do inicjatyw podejmowanych w ostatnim czasie przez różne środowiska społeczne i polityczne. W ub. roku upadła już druga inicjatywa posła PO Marka Plury ws. uznania mowy śląskiej za język regionalny.

W czwartek stowarzyszenia skupione w Radzie Górnośląskiej zaczęły zbierać 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy uznającym Ślązaków za mniejszość etniczną. Dawałoby to mowie śląskiej podobne prawa, jakie wynikałyby z nadania jej statusu języka regionalnego.

"Zarząd województwa uważa, że niech sobie swoim torem biegnie sprawa języka śląskiego i zmian ustawowych. Nie czekając na tamte rozstrzygnięcia, zajmijmy się tym, co można zrobić i zajmijmy się ochroną gwar. Jeżeli apel zostanie przyjęty, czyli będzie wyrażona wola polityczna sejmiku, że należy to robić, będzie opracowany program ochrony gwar" - wyjaśnił Sekuła.

"Ten apel kierujemy również do innych sejmików, bo chcemy znaleźć sojuszników, by wypracować również jakieś ustawowe formy ochrony, a zwłaszcza finansowania ochrony gwar" - dodał marszałek.

Apel Sejmiku Woj. Śląskiego ws. ochrony gwar ma być skierowany do instytucji naukowych, badawczych i kulturalnych, środowisk twórczych, mediów i samorządów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.