PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląski sejmik uczcił postacie górnośląskiego przemysłu

  • PAP    17 maja 2012 - 18:22
Śląski sejmik uczcił postacie górnośląskiego przemysłu

Śląski sejmik uczcił w czwartek trzy postaci, które przyczyniły się do rozwoju górnośląskiego przemysłu - Johna Baildona, Friedricha Wilhelma von Redena i Antona Uthemanna. Część radnych była przeciwna uchwale. - Oni działali na rzecz Prus, a nie Śląska - mówili.




Projekt uchwały, w której radni oddają hołd i przypominają zasługi trzech przedsiębiorców, złożył Ruch Autonomii Śląska. Protestował klub radnych PiS.

W tym roku mija 260. rocznica urodzin von Redena, 240. rocznica urodzin Baildona i 150. rocznica urodzin Uthemanna.

Jerzy Gorzelik, szef Ruchu Autonomii Śląska, a zarazem członek zarządu woj. śląskiego (zabierz głos/oceń marszałka) uważa, że nie ma racjonalnych argumentów przeciwko uchwale, a jedynie emocjonalne.

Przez dziesięciolecia o tych trzech postaciach nie mówiono wcale, albo źle, jako o niemieckich - choć Baildon był Szkotem - wyzyskiwaczach; taki obraz rysowała komunistyczna propaganda - wskazał.

- Dzisiaj jest okazja, by wyzwolić się od balastu tej minionej epoki i upamiętnić te postaci, które - oczywiście i dzięki własnej inwencji, ale także pracy tysięcy Górnoślązaków - stworzyły potężny przemysł i przyczyniły się do wielkiego skoku cywilizacyjnego Górnego Śląska - powiedział dziennikarzom Gorzelik.

- Nie obieramy im zasług w budowie kopalń i hut, ale trzeba jasno powiedzieć, że budowali je na polecenie pruskich władz i budowali potęgę państwa pruskiego - podkreślił szef klubu PiS Czesław Sobierajski.

Dodał, że zatrudniani w zakładach zbudowanych przez Baildona, Uthemanna i Redena Górnoślązacy byli wyzyskiwani, traktowani "jak bydło".

- A może idźmy jeszcze dalej - przecież największe zasługi były w PRL-u: Huta Katowice, kopalń co niemiara, całe osiedla i miasta - ironizował radny.

Sobierajski powiedział też, że bezskutecznie próbował, by do uchwały dopisać urodzonego w XVI w. Walentego Roździeńskiego - zarządcę hut i polskiego literata, prekursora przemysłu na Górnym Śląsku. Bezskutecznie.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Gościniak (Platforma Obywatelska) jest zdania, że taka uchwała nie powinna wzbudzać kontrowersji.

- Przyznam, że nie spodziewałem się takich emocji - powiedział dziennikarzom. Wskazał, że oddając hołd tym postaciom można ukazać wielokulturowość regionu.

Za przyjęciem uchwały było 19 radnych, przeciw - dziewięciu. Sześciu wstrzymało się od głosu.

Friedrich Wilhelm von Reden urodził się w Hameln Dolnej Saksonii. Od 1799 r. był dyrektorem urzędu górniczego we Wrocławiu.
Z jego inicjatywy rozpoczęto nowe inwestycje na Górnym Śląsku, np. w Tarnowskich Górach na potrzeby kopalni srebra uruchomiono jedną z pierwszych pomp parowych na kontynencie europejskim.

Zlecił też budowę pierwszych pieców na paliwo mineralne w hutach w Gliwicach i Królewskiej Hucie (dzisiejszy Chorzów).

Hrabia Reden przyczynił się do budowy wielu kopalń i hut i sprowadził na Górny Śląsk Szkota Johna Baildona. Baildon zaprojektował pierwszy na kontynencie wielki piec według planu Ephraima Abtsa.

Był projektantem najnowocześniejszej wówczas huty w Europie, nazwanej "Królewską Hutą", a także Kanału Kłodnickiego i Głównej Kluczowej sztolni Dziedzicznej.

Anton Uthemann urodził się pod Akwizgranem. Z wykształcenia był górnikiem, pracował w urzędzie górniczym we Wrocławiu i kilku śląskich kopalniach. W 1905 r., jako dyrektor koncernu Giesche, zlecił zaprojektowanie miasta-ogrodu, które otrzymało nazwę Giszowiec. Dzięki niemu powstało także osiedle Nikiszowiec, uznane dziś za Pomnik Historii.

Dziś Giszowiec i Nikiszowiec są dzielnicami Katowic.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.