PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląski Szlak Wież Ciśnień: ponad 100 zabytków do uratowania

  • pap/pt    7 września 2015 - 15:44
 Śląski Szlak Wież Ciśnień: ponad 100 zabytków do uratowania

Wieże ciśnień w Zabrzu

Pasjonaci chcą by projekt społeczny - Śląski Szlak Wież Ciśnień - ruszył w 2016 roku. "Najpierw wydamy materiały promocyjne, następnie będziemy organizować wycieczki szlakiem tych niezwykłych zabytków" - mówią.
Ponad 100 obiektów znajdzie się docelowo na Śląskim Szlaku Wież Ciśnień, który powstaje z inicjatywy śląskich pasjonatów. To projekt społeczny, którego celem jest ocalenie tych zabytków od zapomnienia - poinformował w poniedziałek jeden z koordynatorów projektu.

Wśród obiektów, które mają znaleźć się na szlaku są zarówno m.in. wieże stojące przy torach, które dawniej zasilały parowozy, wieże, których celem było zapewnienia ciśnienia w kranach z wodą oraz wieże przemysłowe (np. hutnicze). Wiele z nich ma już ponad sto lat.

Będzie mapka i strona internetowa

"Obecnie przygotowywana jest strona internetowa a obiekty nanoszone są na mapy, tak aby ułatwić organizowanie wycieczek pieszych, czy rowerowych. Chcemy również wydać mapy w formie papierowej" - powiedział jeden z koordynatorów projektu Śląski Szlak Wież Ciśnień oraz zastępca koordynatora federacji Kongres Ochrony Zabytków Kamil Żbikowski.

Jak dodał "docelowo szlak ma objąć ponad 100 obiektów". "Łącznie powstanie kilka map. Pierwsza część opracowywanych map dotyczyć będzie Katowic, druga zachodniej części aglomeracji Silesia" - powiedział Żbikowski

"Wieże stanowią istotną wartość historyczną, atrakcję turystyczną oraz interesujący element krajobrazu. Chcemy je pokazywać niezależnie od tego w jakim stanie się zachowały - nieliczne zostały odnowione, inne popadają w ruinę. Tym projektem chcemy je uratować od zniszczenia i zapomnienia - to jest nasze dziedzictwo" - zaznaczył.

Wycieczki szlakiem wież

Pasjonaci chcą by projekt społeczny - Śląski Szlak Wież Ciśnień - ruszył w 2016 roku. "Najpierw wydamy materiały promocyjne, następnie będziemy organizować wycieczki szlakiem tych niezwykłych zabytków" - dodał Żbikowski.

Szlak Śląskie Wieże Ciśnień ma promować obiekty, które znaleźć można niemal w każdym mieście na terenie aglomeracji górnośląskiej. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych wież znajduje się na terenie dawnej huty cynku Uthemann w Szopienicach - dzielnicy Katowic.

Zbudowana została w 1912 roku. Zaprojektowali ją wybitni architekci Georg i Emil Zillmannowie. Wzniesiono ją na planie ośmioboku. Według Żbikowskiego najstarsza wieża powstała w latach 1870-1871 i znajduje się w Zabrzu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Sandra xdry, 2015-10-26 17:32:46

    Więcej wiadomości