PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląski Szlak Zabytków Techniki w sieci ERIH

  • BEZ    12 stycznia 2010 - 13:30

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego – unikatowy produkt turystyczny naszego regionu przystąpi do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH).
Uroczystość odbędzie się w środę (13 stycznia) o godz. 11:00 w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „GUIDO” w Zabrzu (ul. 3 Maja 93). W programie prezentacja wystawy przedstawiającej punkty kotwiczne ERIH-a  z całej Europy oraz przekazanie aktu przystąpienia do ERIH-a Województwa Śląskiego wraz z punktami kotwicznymi.

Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego (ang. European Route of Industrial Heritage (ERIH)) to sieć łącząca ponad 800 europejskich obiektów dziedzictwa przemysłowego.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na wspólne europejskie dziedzictwo przemysłowe oraz promocja turystyczna miejsc związanych z historią przemysłu. Obecnie Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego wiedzie przez Wielką Brytanię, Belgię, Holandię, Luksemburg i Niemcy.

Wzorem dla projektu ERIH był Szlak Dziedzictwa Przemysłowego w Zagłębiu Ruhry, największa wówczas sieć turystyczna łącząca obiekty dziedzictwa przemysłowego. ERIH przejął strukturę tej sieci – z tzw. punktów kotwicznych (najistotniejszych i najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc europejskiej historii przemysłu) rozchodzą się pomniejsze szlaki regionalne lub tematyczne.

System szlaków ERIH składa się obecnie z trzech głównych elementów: Główny Szlak składa się z punktów kotwicznych, obiektów o ogromnym znaczeniu historycznym i turystycznym, które zostały wybrane przez gremium ekspertów w oparciu o zdefiniowane kryteria jakościowe. Wyznaczono również Szlaki Regionalne na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii (przedstawiają one historię przemysłu różnych regionów w Europie) oraz 10 Europejskich Szlaków Tematycznych (ukazujących szczegółową historię głównych gałęzi przemysłu) w 23 krajach Europy.

Trzy spośród punktów kotwicznych mieszczą się w województwie śląskim. Są to: kopalnia „Guido” w Zabrzu, Tyskie Browarium oraz Muzeum Browaru w Żywcu. Szlak Zabytków Techniki to pierwszy szlak z Europy Środkowo-Wschodniej, który został w całości wpisany do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Docelowo projekt ERIH wspierany przez Unię Europejską to:
66 punktów kotwicznych w 7 krajach
188 obiektów na 10 szlakach regionalnych w 4 krajach,
kolejne 575 obiektów na 10 europejskich szlakach tematycznych,
łącznie 830 obiektów w 29 krajach europejskich,
101 biografii,
krótki opis europejskiej historii przemysłu oraz historii przemysłu sześciu krajów,
11 opisów historii gałęzi przemysłowych, które zostały przedstawione na europejskich szlakach tematycznych,
około 200 linków do przemysłowo-kulturowych sieci i organizacji oraz miejsc dziedzictwa światowego UNESCO związanych z przemysłem,
1300 łączy do stron internetowych opisywanych miejsc i regionów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.