PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląski Teatr Tańca w kopalni

  • PAP    22 lipca 2011 - 22:34
Śląski Teatr Tańca w kopalni

W tym roku rozpoczną się prace związane z adaptacją budynków po byłej kopalni "Rozbark" - poinformowała w czwartek rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bytomiu Katarzyna Krzemińska-Kruczek. Śląski Teatr Tańca ulokuje się w budynku dawnej cechowni.
Dawna cechownia zostanie przekształcona w Centrum Tańca. Oprócz tego obiektu na rzecz Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu zaadaptowany zostanie m.in. dawny budynek administracyjny kopalni. Skorzystają z niego studenci bytomskiego wydziału teatru tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W kompleksie siedzibę będzie miała również szkoła baletowa.

Kopalnia powstała w 1870 roku, zakończyła wydobycie w 2004 roku. Secesyjna cechownia stanowi najstarszą część szybu "Bończyk" z 1911 roku. W tym roku wykorzystano ją do organizacji spektakli podczas kolejnej edycji Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego.

Jak powiedziała rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bytomiu, budynek cechowni jest obiektem zabytkowym. "Mimo że kopalnie rzadko remontowały swoje obiekty, ten akurat jest w dobrym stanie. Był oczkiem w głowie wielu osób, dlatego nie został rozszabrowany" - powiedziała Katarzyna Krzemińska-Kruczek.

W budynku cechowni, która była swego rodzaju poczekalnią dla górników trzeba m.in. naprawić podłogi i uzupełnić nieistniające fragmenty ścian.

Na adaptację obiektów na terenie dawnej kopalni, miasto przeznaczy ok. 18 mln zł. Niecałe 60 proc. tej sumy pokryje Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach rewitalizacji dużych miast.

Śląski Teatr Tańca został założony w 1991 roku w Bytomiu przez dyrektora-choreografa Jacka Łumińskiego, który stworzył pierwszy w Polsce zawodowy zespół tańca współczesnego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.