PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie atrakcje w Święto Niepodległości

  • PAP    9 listopada 2011 - 19:47
Śląskie atrakcje w Święto Niepodległości

Czwartkowy pokaz sztucznych ogni i możliwość nocnego zwiedzenia gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego uatrakcyjnią uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Katowicach. Specjalne obchody przygotowano też m.in. w Gliwicach i Częstochowie.
W Katowicach (zabierz głos/oceń prezydenta) atrakcją mającą przyciągnąć mieszkańców ma być pokaz sztucznych ogni. Zaplanowano go w czwartek w godz. 19.00-19.30 w Katowickim Parku Leśnym - w rejonie skrzyżowania ulic Francuskiej i Trzech Stawów za lotniskiem na Muchowcu.

Aby ułatwić zainteresowanym dotarcie w to miejsce, organizator komunikacji miejskiej w regionie przygotował specjalne autobusy z katowickiego Rynku na teren Muchowca przez m.in. Plac Sejmu Śląskiego. Autobusy kursować będą co 10 minut od godz. 17.43. Wracać mają do godz. 20.45 tą samą trasą. Oznaczone będą jako "Święto Niepodległości".

Wobec ograniczonej liczby miejsc parkingowych w rejonie pokazu, osoby dojeżdżające samochodami proszone będą o zostawianie ich na innych parkingach, np. na Placu Sejmu Śląskiego i dojazd autobusami.

Po zakończeniu pokazu będzie można - jak co roku - wziąć udział w Dniach Otwartych Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego w Katowicach. Na gości, aż do godziny 2 w nocy, będą czekać przewodnicy. Dla zwiedzających otwarte zostanie paradne wejście do gmachu urzędu od strony Placu Sejmu Śląskiego.

Główne śląskie uroczystości Święta Niepodległości rozpoczną się w czwartek ok. 9.30. Przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich złożą wówczas kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

O godz. 10. przed archikatedrą Chrystusa Króla w Katowicach wystąpi orkiestra katowickiej kopalni "Murcki Staszic" oraz chór uczniów jednego z liceów. Pół godziny później metropolita katowicki abp Damian Zimoń odprawi w archikatedrze mszę w intencji Ojczyzny. Oprawę zapewni chór Filharmonii Śląskiej.

W Gliwicach (zabierz głos/oceń prezydenta) obchody rozpocznie w piątkowe południe msza w intencji Ojczyzny w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Ok. godz. 13.45 na Placu Piłsudskiego zaplanowano patriotyczną manifestację mieszkańców. Potem przewidziano m.in. złożenie kwiatów na cmentarzu żołnierzy francuskich i na Cmentarzu Centralnym. Wieczorem w Gliwickim Teatrze Muzycznym odbędzie się koncert "Gliwickie Święto Muzyki. Rocznice 2011" - z utworami Kilara, Verdiego, Liszta i Noskowskiego.

Lokalne środowiska narodowe zorganizują też w piątek przejazd przez Gliwice i Zabrze kawalkady udekorowanych flagami samochodów. Ma ona wyruszyć o godz. 10. z Placu Piłsudskiego w Gliwicach i dotrzeć na południową mszę w gliwickiej katedrze.

W Częstochowie (zabierz głos/oceń prezydenta) obchody - w nawiązaniu do przedwojennej tradycji miasta - zaplanowano na piątkowe popołudnie. Rozpocznie je zbiórka przed Bazyliką Jasnogórską, w której o godz. 17. rozpocznie się msza celebrowana przez metropolitę częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka.

Potem, ok. godz. 18.20 przed jasnogórską Bramą Lubomirskich sformowana zostanie kolumna, która przemieści się Aleją Henryka Sienkiewicza i Alejami Najświętszej Maryi Panny na świeżo wyremontowany Plac Biegańskiego. Wcześniej zatrzyma się jeszcze przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie zostaną złożone kwiaty.

W kolumnie przedefilują: policja konna, samochody zabytkowe, husaria, orkiestra jasnogórska, poczet sztandarowy miasta i pozostałe poczty, kompanie honorowe, strzelcy, harcerze, orkiestra straży granicznej, bractwa kurkowe, przedstawiciele władz i pozostali uczestnicy.

Przy pomniku Marszałka Piłsudskiego przed ratuszem na Placu Biegańskiego odbędą się uroczystości patriotyczne połączone z koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. O godz. 21 w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej zostanie odprawiony Apel Jasnogórski według ceremoniału wojskowego.

W sobotę w częstochowskim Teatrze im. Mickiewicza o godz. 18 odbędzie się koncert "A piosenka za nimi szła" w wykonaniu m.in. Mariana Opani oraz artystów Teatru Muzycznego HALS.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.