PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie chce współpracować z chińską prowincją

  • PAP    12 września 2011 - 16:02
Śląskie chce współpracować z chińską prowincją

Woj. śląskie chce współpracować z chińską prowincją Liaoning m.in. w dziedzinie górnictwa, transportu, nauki i techniki, a także kultury i sztuki. Uchwałę w sprawie "porozumienia o współpracy i rozwoju przyjaznych stosunków" przyjął w poniedziałek śląski sejmik.
Przyjęcie uchwały upoważnia marszałka województwa (zabierz głos/oceń marszałka) do zawarcia ze stroną chińską porozumienia. Projekt tego dokumentu zakłada wykorzystanie potencjału kulturalnego i gospodarczego dla rozwoju i wzajemnej promocji obu regionów.

Współpraca ma być realizowana w różnych obszarach gospodarki (m.in. górnictwa, nauki i techniki), strony chcą współorganizować przedsięwzięcia kulturalne i wzajemnie promować swoje walory turystyczne i prezentować osiągnięcia gospodarcze i kulturalne.

Aby ułatwić rozwój współpracy, strony mają wymieniać informacje na temat zmian w prawie - np. w zakresie inwestycji - informować się o branżowych wystawach i planowanych przedsięwzięciach promocyjnych.

Woj. śląskie wybrało do współpracy prowincję Liaoning jako region o podobnym profilu gospodarczym. W maju ubiegłego roku przedstawiciele obu regionów spotkali się podczas Dni Województwa Śląskiego na światowej wystawie EXPO w Szanghaju i na seminarium, zorganizowanym w polskiej ambasadzie w Pekinie.

W obu spotkaniach wzięła też udział grupa polskich przedsiębiorców, reprezentująca kilkanaście firm, głównie z sektora maszyn i urządzeń, surowców energetycznych i nowych technologii.

We wrześniu ubiegłego roku delegacja z prowincji Liaoning spotkała się z władzami woj. śląskiego, a przedstawiciele chińskiego biznesu wzięli udział w III Forum Polityki Gospodarczej Śląskie 2013+. Wówczas ustalono, że strony chcą zawrzeć porozumienie, skupiające się wokół gospodarki, kultury i sztuki oraz promocji.

Prowincja Liaoning leży w północno-wschodniej części Chin. Ma duże zasoby bogactw naturalnych, m.in. węgla kamiennego oraz rud żelaza i miedzi. W prowincji silnie rozwinięty jest przemysł hutniczy i maszynowy oraz rolnictwo. Jest zamieszkana przez blisko 40 mln ludzi. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.